28/03/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Κυριακή 26 Μαρτίου 2017 - 17:58

Ματσάρα με νικητή και φιναλίστ τον Καραϊσκάκη

Η ομάδα της Άρτας νίκησε 3-2 τον Απόλλωνα Καλαμαριάς και θα δώσει το «παρών» στον τελικό του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής

Έγινε της ανατροπής στο ΔΑΚ Γρεβενών… Σε ένα παιχνίδι με δύο εναλλαγές στο σκορ, η ΑΕ Καραϊσκάκης επικράτησε με 3-2 του Απόλλωνα Καλαμαριάς την Κυριακή (26/3) και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής.

Ύστερα από ένα αναγνωριστικό στα πρώτα του λεπτά παιχνίδι, οι Αρτινοί ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 32’ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής στο 32’. Ωστόσο, η απάντηση του Απόλλωνα ήρθε στο 34’, όταν ο Αβραμίδης γύρισε τη μπάλα στον τερματοφύλακά του Σιαράβα, αλλά εκείνος δεν μπόρεσε να την κοντρολάρει με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 66’ η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη γύρισε τούμπα το παιχνίδι, όταν ο Κυβελίδης με ωραία ενέργεια και σουτ έκανε το 2-1.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση διαρκείας έκαναν την ολική ανατροπή.

Στο 69΄ο Γυφτοκώστας με σουτ, έπειτα από μπαλιά του Παπανίκα, έφερε το ματς στα… ίσια ενώ στις καθυστερήσεις ο Μαζιώτης με όμορφο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στέλνοντας τον Καραϊσκακη στον τελικό.

Εκεί, θα αντιμετωπίσει την Αχαϊκή, η οποία νίκησε στον άλλο ημιτελικό την Κηφισιά στα πέναλτι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Κυβελίδης, Χατζηδημητρίου (61’ Συμελίδης), Πετρούσης, Καπίας, Φάμπιο, Λιόνης, Χασομέρης, Καλαϊτζίδης (80’ Βεργώνης), Δαλιανόπουλος (83’ Γεωργιάδης), Καλογέρης

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Αβραμίδης, Καραγιαννίδης, Κουσίδης (66’ Κόλλινς), Χασιάς, Νταντίδης, Γυφτοκώστας (70’ Μαζιώτης), Ζυγκερίδης, Βελέτης.