28/03/2024
Euro | Τετάρτη 7 Ιουλίου 2021 - 00:43

Στον τελικό η επίμονη και ανθεκτική Ιταλία

Καλύτερη, αλλά φλύαρη η Ισπανία, λύγισε στα πέναλτι (4-2) από την «σκουάντρα ατζούρα» * Στο 1-1 κανονική διάρκεια και παράταση

Μπορεί να μην έπαιξε και την καλύτερη μπάλα, αλλά προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Euro... Η Ιταλία νίκησε με 4-2 την Ισπανία στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση), το βράδυ της Τρίτης (6/7), στο Γουέμπλεϊ και έτσι θα διεκδικήσει το 2ο τρόπαιο της ιστορίας της μετά από αυτό του 1968.

Το σύνολο του Ρομπέρτο Μαντσίνι με την γνωστή ιταλική συνταγή, άμυνα στο μισό γήπεδο και αντεπιθέσεις του παλιού καλού κατενάτσιο, πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της 11ης Ιουλίου όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα σε Αγγλία και Δανία.

Οι «φουριάς ρόχας», που γυρίζουν σπίτι τους με άδεια χέρια, μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και από τα πρώτα κιόλας λεπτά είχαν την κατοχή της μπάλας, αγγίζοντας και ποσοστά της τάξης του 70%. Ωστόσο, από άποψης παραγωγής ευκαιριών, ο Ντοναρούμα απειλήθηκε μονάχα στο 25’. Ο Όλμο σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο πορτιέρε της Μίλαν αντέδρασε σωστά, αποκρούοντας την μπάλα.

Από την άλλη, η «σκουάντρα ατζούρα» άγγιξε το 1-0 με το σουτ του Έμερσον, το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι στο 45’, ενώ ήταν η πρώτη και μοναδική τελική προσπάθεια των Ιταλών σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο και παρά τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησαν οι Ισπανοί, η Ιταλία χτύπησε κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Ντοναρούμα έπαιξε γρήγορα για τον Ιμόμπιλε, εκείνος κόπηκε από τον Λαπόρτ, η μπάλα κατέληξε στον Κιέζα και εκείνος με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ διαμόρφωσε το 1-0 στο 60’.

Από εκεί και πέρα, ο Ρομπέρτο Μαντσίνι περιόρισε την ομάδα του σε παθητικό ρόλο με τις αλλαγές που πραγματοποίησε, θέλοντας να κρατήσει το μηδέν. Στον αντίποδα, ο Λουίς Ενρίκε πέρασε στο ματς τους Μορένο και Μοράτα, προσθέτοντας επιθετικότητα στο παιχνίδι των «φούριας ρόχας».

Ο Μπεράρντι σπατάλησε δύο καλές ευκαιρίες για να τελειώσει ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση στον τελικό, με τον Μοράτα να μην συγχωρεί στο 80’ και να κρατά ζωντανή την Ισπανία. Ο επιθετικός της Γιουβέντους νίκησε τον Ντοναρούμα σε τετ α τετ και «έγραψε» το 1-1, πετυχαίνοντας παράλληλα και ένα σπουδαίο επίτευγμα. Ο ίδιος έγινε ο πρώτος σκόρερ της Ισπανίας στην ιστορία των Euro με 6 γκολ, ξεπερνώντας τον Φερνάντο Τόρες.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, που ήταν η τρίτη συνεχόμενη για την Ισπανία, η οποία είχε το πάνω χέρι και δύο καλές φάσεις για να χαμογελάσει μετά το έξτρα μισάωρο. Όμως, η Ιταλία ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει, αφού άντεξε στην πίεση.

Στη διαδικασία των πέναλτι οι δύο ομάδες άρχισαν με μία αστοχία και εν συνεχεία ο Μοράτα από ωραίος έγινε... μοιραίος, αφού ο Ντοναρούμα απέκρουσε στην εκτέλεσή του. Κάπου εκεί ο σπεσιαλίστας Ζορζίνιο έστειλε αριστοτεχνικά την μπάλα στα δίχτυα και την Ιταλία στον τελικό της διοργάνωσης για τέταρτη φορά στην ιστορία της.

Πρωταγωνιστής της «σκουάντα ατζούρα» ήταν ο σκληροτράχηλος και αρκετά κινητικός Κιέζα, ενώ σε πολύ ημέρα βρέθηκαν οι Ζορζίνιο και Ινσίνιε. Αντίθετα, ο Πέδρι ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, ο Μπουσκέτς βοήθησε πολύ με την εμπειρία του, ενώ καλή απόδοση είχε ο Λαπόρτ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπριχ (Γερμανία), με βοηθούς τους Μπορς (Γερμανία) και Λουπ (Γερμανία). Στο VAR βρέθηκε ο Φριτζ (Γερμανία).

Κίτρινες: 97’ Τολόι, 118’ Μπονούτσι - 51’ Μπουσκέτς

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον (73’ Τολόι), Μπαρέλα (85’ Λοκατέλι), Ζορζίνιο, Βεράτι (73’ Πεσίνα), Κιέζα (107’ Μπερναντέτσκι), Ινσίνιε (85’ Μπελότι), Ιμόμπιλε (61’ Μπεράρντι).

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα (86’ Μάρκος Γιορέντε), Λαπόρτ, Γκαρθία (109’ Πάου Τόρες), Ζόρντι Άλμπα, Κόκε (70’ Ρόντρι), Μπουσκέτς (106’ Τιάγκο), Όλμο, Πέδρι, Φεράν Τόρες (61’ Μοράτα), Ογιαρθάμπαλ (70’ Μορένο).