25/04/2024
Euro | Πέμπτη 8 Ιουλίου 2021 - 00:37

Και τώρα η κούπα για την Αγγλία!

Τα «τρία λιοντάρια» νίκησαν στην παράταση με 2-1 τη Δανία, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του Εuro για πρώτη φορά στην ιστορία τους και περιμένοντας την Ιταλία

Aυτή τη φορά δεν θα μπορούσε να πάθει κάποιο δράμα ή να χάσει την ευκαιρία... Η Αγγλία το βράδυ της Τετάρτης (7/7) λύγισε την αντίσταση της Δανίας στο «Γουέμπλεϊ» και με 2-1 στην παράταση προκρίθηκε στον τελικό του Εuro για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Κόντρα στους Σκανδιναβούς η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ ήταν σαφώς αγχωμένη, ωστόσο ήταν και πιο ποιοτική πιέζοντας για το νικητήριο γκολ στο έξτρα ημίωρο του δεύτερου ημιτελικού και το βρήκε με τον Χάρι Κέιν, που σκόραρε σε τρίτο σερί ματς στο τουρνουά.

Γκολ, πάντως, που προήλθε από αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Στέρλινγκ από τον Μάλε, αλλά το VAR είδε παράβαση χαμηλά και ο άσος της Τότεναμ βρήκε δίχτυα σε δεύτερο χρόνο, αφού ο Σμάιχελ απέκρουσε αρχικά την εκτέλεση του Κέιν.

Πλεόν, το βράδυ της Κυριακής (11/7) τα «τρία λιοντάρια» θα υποδεχθούν στο «Γουέμπλεϊ» την Ιταλία, ευελπιστώντας να τελειώσουν τη δουλειά και να στεφθούν πρωταθλητές Ευρώπης.

Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Γουόκερ για τους νικητές, κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Χόιμπγιεργκ.

Τη λύγισε με το πέναλτι που θα συζητηθεί...

Οι Άγγλοι είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά, αλλά η ομάδα του Κάσπερ Χιούλμαντ ήταν εξαιρετικά στημένη στον αγωνιστικό χώρο και δεν ήταν εύκολο να δημιουργήσουν φάσεις οι γηπεδούχοι.

Και στο 30' ήρθε και η εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάμσγκααρντ για το 0-1, ένα γκολ πάντως που πείσμωσε τα «τρία λιοντάρια» και τα οποία ανέβασαν... στροφές άμεσα.

Έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-1 ο Στέρλινγκ στο 38', αλλά ένα λεπτό αργότερα ήταν δεδομένο ότι θα έβρισκε δίχτυα εξ επαφής και σε κενή εστία, αλλά τον πρόλαβε ο Κιάερ που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το αυτογκόλ.

Στο β' ημίχρονο ναι μεν η Αγγλία είχε την απόλυτη υπεροχή, είχε όμως και πάλι δυσκολία να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των Δανών, που με τη σειρά τους μάλλον έδειχναν συμβιβασμένοι από νωρίς με την ιδέα της παράτασης.

Στο έξτρα ημίωρο ήταν ασφυκτική η πίεση της ομάδας του Σάουθγκεϊτ, προέκυψε τελικά το πέναλτι που θα συζητηθεί και στο τέλος οι οπαδοί στις εξέδρες πανηγύρισαν έξαλλα για την παρθενική πρόκριση σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Μένει να φανεί αν η Κυριακή αποδειχθεί επίσης εορταστική κι ενώ έχουν περάσει 55 ολόκληρα χρόνια από την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, του μοναδικού σημαντικού τροπαίου που έχουν κατακτήσει οι Άγγλοι στην ιστορία τους, και πάλι στην έδρα τους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ολλανδός Μάκελι με βοηθούς τους συμπατριώτες του Στέεγκστρα και Ντε Φρις. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Ολλανδός Φαν Μπέκελ και βοηθοί ο Ολλανδός Μπλομ, ο Γερμανός Γκίτελμαν και ο Πολωνός Γκιλ.

Κίτρινες: 49' Mαγκουάιρ - 72' Βας.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο, Φίλιπς, Ράις (95' Χέντερσον), Σάκα (69' Γκρίλις, 106' Tρίπιερ), Μάουντ (95' Φόντεν), Στέρλινγκ, Κέιν.

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν (79' Άντερσεν), Κιάερ, Βέστεργκααρντ, Στρίγκερ Λάρσεν (67' Βας), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (88' Γένσεν), Μάλε, Μπρέθγουεϊτ, Ντόλμπεργκ (67' Νόργκααρντ), Ντάμσγκααρντ (67' Πόουλσεν).