24/04/2024
Conference League | Πέμπτη 19 Αυγούστου 2021 - 22:55

Το έσωσε στο 93’ και άξιζε να το σώσει ο ΠΑΟΚ!

Η Ριέκα προηγήθηκε, αλλά οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για το τελικό 1-1, παίζοντας μονότερμα τους Κροάτες στο δεύτερο ημίχρονο

Δεν άξιζε σε καμία περίπτωση να ηττηθεί... Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σώσει την παρτίδα με αυτογκόλ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και να αναδειχθεί ισόπαλος με 1-1 κόντρα στη Ριέκα, το βράδυ της Πέμπτης (19/8), στην Τούμπα, στο πρώτο ματς των πλέι οφ του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο πλήρωσαν ένα λάθος και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-1. Από εκεί και πέρα και ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν μονότερμα τους Κροάτες και με αρκετή δόση τύχης λυτρώθηκαν στο φινάλε.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε ένα γρήγορο γκολ, όμως οι ευκαιρίες που δημιούργησε με τους Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Μπίσεσβαρ δεν ήταν ικανές για να ανοίξει το σκορ και να ξεκλειδώσει το ματς. Μάλιστα, όσο περνούσε η ώρα η Ριέκα έπαιρνε τα μέτρα που ήθελε στο γήπεδο, κάτι που της επέτρεψε να απειλήσει και σοβαρά την εστία του Πασχαλάκη στο 17’.

Οι Κροάτες στις λίγες στιγμές που πίεσαν ψηλά τον ΠΑΟΚ κατάφεραν να κλέψουν την μπάλα από το λάθος του Μπίσεσβαρ και να προηγηθούν με το δυνατό σουτ του Λεπενίτσα στο 33’. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου δεν κατάφερε να πάρει κάτι από τους Ζίβκοβιτς και Ελ Καντουρί μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπήκε με μοναδικό στόχο να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση, πιέζοντας ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους για περίπου 20 λεπτά, στα οποία είχαν οκτώ τελικές προσπάθειες.

Όμως, το γκολ δεν ερχόταν από τους «ασπρόμαυρους» που δεν ήταν καθόλου αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, μη μπορώντας επίσης να νικήσουν τον Πρσκάλο. Το σφυροκόπημα και τα συνεχόμενα κόρνερ δεν έφεραν αποτέλεσμα ούτε στο 69’, με τον Γκάλοβιτς να διώχνει πάνω στη γραμμή την προβολή του Μουργκ.

Τελικά, η τύχη χαμογέλασε στον ΠΑΟΚ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και συγκεκριμένα στο 90’+3, καθώς από εκτέλεση κόρνερ ο Γκάλεσιτς έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας για το τελικό 1-1.

Έτσι, ο «Δικέφαλος του Βορρά» απέφυγε την ήττα και δημιούργησε περισσότερες ελπίδες για πρόκριση στους ομίλους της νεοσύστατης ευρωπαϊκής διοργάνωσης στη ρεβάνς που θα γίνει στην Κροατία σε μία εβδομάδα από τώρα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπρισάρντ (Γαλλία), με βοηθούς τους Πάγες (Γαλλία) και Μουγκνιέρ (Γαλλία). Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Μπάτα (Γαλλία).

Κίτρινες: 86’ Κούρτιτς - 14’ Τσέριν, 68΄ Γκάλοβιτς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (30’ λ.τρ. Τέιλορ), Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς (90’ Καγκάβα), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (71’ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (71’ Κούτσιας), Ελ Καντουρί (90’ Εσίτι), Σφιντέρσκι.

ΡΙΕΚΑ (Γκόραν Τόμιτς): Πρσκάλο, Ζοάο Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς, Τόμετσακ (72’ Μπούσνια), Βούκτσεβιτς (76’ Γκάλεσιτς), Λεπίνιτσα, Πάβιτσιτς, Τσέριν (76’ Λίμπερ), Άκπεμ, Ισά (90’ Ομπρεγκόν).