24/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 6 Οκτωβρίου 2021 - 21:23

Ίδρωσε πολύ για να προκριθεί ο ΑΟΤ...

Πολύ δύσκολη νίκη στη Θήβα με 1-0 επί του Α.Ο. Υπάτου στην παράταση

Aγχωτική πρόκριση στον 5ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας πήραν τα Τρίκαλα την Τετάρτη (6/10), κερδίζοντας στη Θήβα τον Α.Ο. Υπάτου με 1-0 στην παράταση.

Κόντρα στην ομάδα που θα αγωνιστεί στη Γ' Εθνική οι Θεσσαλοί τα βρήκαν σκούρα στο α' ημίχρονο, με τον Παραγουανό τερματοφύλακα Σεντουριόν να κάνει σημαντικές επεμβάσεις στα σουτ των Ποτουρίδη στο 9' και το 46', ενώ εξουδετέρωσε και το μακρινό σουτ του Ταυτατίδη στο 15'.

Για τον ΑΟΤ η πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο παιχνίδι της 4ης φάσης του θεσμού καταγράφηκε στο 48', με τον Καρακίτσιο να νικά στο τετ α τετ τον Μπαράτα, ενώ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων είπε «όχι» και στον Κουσκουνά, που έκανε ένα επικίνδυνο συρτό σουτ στο 61ο λεπτό.

Ο Σεντουριόν, από την πλευρά του, κράτησε απαραβίαστη την εστία του και στο 67', αποκρούοντας ενστικτωδώς με τα πόδια την καρφωτή κεφαλιά του Ροκάι, με το ματς να πηγαίνει στο έξτρα ημίωρο.

Εκεί, ήταν ο Κουσκουνάς αυτός που στο 115' κέρδισε το πέναλτι σε ανατροπή του από τον Καρακίτσιο κι ένα λεπτό αργότερα ευστόχησε από την άσπρη βούλα ο Ριζογιάννης, δίνοντας τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του Τίμου Καβακά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αλάμπεης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τους Πάγκαλο και Φραγκιαδάκη, αμφότεροι του Συνδέσμου Λασιθίου.

Α.O. YΠΑΤΟΥ (Γιώργος Αντωνόπουλος): Καρακίτσος, Βέρτζος, Λίμα (96' Μπουρούς), Παπαδόπουλος (61' Χουάν Ματίας), Ροκάι, Σταγάκης, Αργυρίου, Ταυταρίδης (81' λ. τρ. Ζέλεφ), Ατματσίδης, Ποτουρίδης, Σπηλιώτης.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τίμος Καβακάς): Σεντουριόν, Σανδραβέλης (46' Νιάρος), Παρέδες, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Ευθυμίου (46' Πέλκας), Ρεκίν, Μπαράτα, Χειρίτραντας, Ελευθεριάδης (63' Κουλούρης, 91' Νίζιτς), Κουσκουνάς (118' Μπαξεβάνος).

Πηγή ΦΩΤΟ: goaltrikala