23/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 6 Οκτωβρίου 2021 - 22:36

Με ανατροπή τον Ηρακλή ο Πανσερραϊκός

Τα «λιοντάρια» επιβλήθηκαν με 2-1 του «Γηραιού» και πήραν την πρόκριση για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Πολύ ενδιαφέρον αποδείχθηκε το παιχνίδι του Πανσερραϊκού με τον Ηρακλή την Τετάρτη (6/10), για να κερδίσουν στο φινάλε τα «λιοντάρια» με 2-1 και να προκριθούν στον 5ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ύστερα από ένα μέτριο α' ημίχρονο ο «Γηραιός» μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 52' ο Μασούρας σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο 59' ήταν για λίγο άστοχο το σουτ του Πανάγου.

Στο 62' ήταν η σειρά των γηπεδούχων να βρεθούν κοντά στο γκολ, με τον Χαϊνταρά να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι με κοντινό πλασέ, για να γράψει το 0-1 ο Μπαστακός στο 67' με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ύστερα από γέμισμα του Πανάγου.

Ωστόσο, οι Σερραίοι απάντησαν άμεσα και δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με σουτ του Ανάκογλου, με την μπάλα να κοντράρει και στον Σγουρή.

Το ματς της 4ης φάσης έδειχνε να οδεύει στην παράταση, αλλά στο 90' ήταν ο Ριβάλντο αυτός που βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και με κοντινό σουτ ολοκλήρωσε την ανατροπή και την πρόκριση για την ομάδα του Ζεράρ Σαραγόσα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πουλικίδης του Συνδέσμου Δράμας με βοηθούς τον Φαλτάκα του Συνδέσμου Γρεβενών και τον Πραχάλη του Συνδέσμου Κοζάνης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Zεράρ Σαραγόσα): Καβουσάκης, Γιανναράκης (71' Κασμερίδης), Δημητρίου, Ζέρης, Σοφιανός (60' Χαϊνταρά), Κρητικός, Έππας (71' Καραμπέρης), Ανάκογλου, Φουάσης, Κανίς, Ριβάλντο.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Πήλιος, Κωστούλας, Σγουρής, Μ. Παπαστεριανός, Παπαδόπουλος, Μασούρας (73' Κάκκο), Τότσκα (78' Ματίας Τομάς), Βιτίνιο, Μπαστακός.