29/03/2024
Ειδήσεις | Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2021 - 23:47

Η κούπα του Νations League στη Γαλλία, αλλά με VAR...

Με ανατροπή οι «τρικολόρ» κέρδισαν την Ισπανία στον τελικό με 2-1 * Σε εμφανή θέση οφσάιντ ο Εμπαπέ στο δεύτερο γκολ

Tο δεύτερο Nations League είχε νικήτρια τη Γαλλία, που το βράδυ της Κυριακής (10/10) κέρδισε στον τελικό του Φάιναλ Φορ την Ισπανία με 2-1 στο «Σαν Σίρο».

Ύστερα από ένα αρκετά μέτριο α' ημίχρονο στο Μιλάνο έγινε σπουδαίο ματς στο δεύτερο μέρος, με τον Τεό Ερναντέζ να σημαδεύει το δοκάρι στο 63' κι ένα λεπτό αργότερα οι Ίβηρες απιοδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί με τον Ογιαρθάμπαλ για το 1-0.

Ωστόσο, ο Μπενζεμά με εκπληκτικό σουτ στο 66' απάντησε άμεσα για το 1-1 και η νίκη για τους «τρικολόρ» ήρθε με το γκολ του Εμπαπέ στο 80'. Στο ξεκίνημα της φάσης, όμως, ο σκόρερ φεύγει από εμφανή θέση οφσάιντ, αλλά το VAR είχε άλλη άποψη. Οι Ισπανοί διαμαρτυρήθηκαν (και έχουν δίκιο), όμως, δεν άλλαξε τίποτα, αφού η τεχνολογία είδε πως όλα ήταν... σωστά!

Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά ο Λορίς με σημαντικές αποκρούσεις σε σουτ των Ογιαρθάμπαλ και Γέρεμι Πίνο την απέτρεψε, για να πάρουν την κούπα οι παγκόσμιοι πρωταθλητές και να διαδεχθούν την Πορτογαλία, που είχε κατακτήσει το πρώτο Νations League το 2019.