28/03/2024
Μπάσκετ | Δευτέρα 18 Οκτωβρίου 2021 - 21:19

Ζορίστηκε από τον Ιωνικό ο Παναθηναϊκός

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ξέφυγαν οι «πράσινοι» και νίκησαν με 92-78 * Η ταυτότητα της 3ης αγωνιστικής της Βasket League

Την πρώτη φετινή του νίκη στην Βasket League πέτυχε το βράδυ της Δευτέρας (18/10) ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 92-78 του Ιωνικού στο κλειστό του ΟΑΚΑ και στο ματς που έριξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής.

Οι πρωταθλητές, που είχαν χάσει από τον Άρη στην πρεμιέρα και είχαν ρεπό στη 2η αγωνιστική, ζορίστηκαν για τρία δεκάλεπτα από τους Νικαιώτες (41-35 στο ημίχρονο και 63-59 στο 30'), για να καταφέρουν να ξεφύγουν στην τελευταία περίοδο και να πάρουν το ροζ φύλλο με το τελικό +14.

Παπαπέτρου, Νέντοβιτς και Γουάιτ ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη με 19, 16 και 16 πόντους αντίστοιχα, στο 1-2 οι «κυανόλευκοι», που είχαν πρώτο σκόρερ τον Τζέρμαν με 25 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 17-13, 41-35, 63-59, 92-78

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 3, Παπαπέτρου 19 (1), Γουάιτ 16 (1), Φλόιντ 13, Νέντοβιτς 16 (3), Μέικον 9 (1), Καββαδάς, Κασελάκης 6, Αβδάλας, Μαντζούκας 8 (2), Σαντ-Ρος 2.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Άρτις, Κολοβέρος 13, Τζέρμαν 25 (4), Γόντικας 7, Χουγκάζ 7 (1), Χατζηκυριάκος 3 (1), Αρσενόπουλος 5, Μούρτος 6, Αθηναίου 7 (1), Γκιουζέλης 5 (1).