29/03/2024
Αγγλία | Δευτέρα 18 Οκτωβρίου 2021 - 23:58

Στο φινάλε απέφυγε την ήττα η Άρσεναλ

Ο Λακαζέτ σκόραρε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και 2-2 με την Κρίσταλ Πάλας

Μια ανάσα από μία ακόμη ήττα στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ βρέθηκε το βράδυ της Δευτέρας (18/10) η Άρσεναλ, για να αναδειχθεί τελικά ισόπαλη 2-2 με την Κρίσταλ Πάλας στο «Έμιρεϊτς».

Στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής, ο Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και στο β' ημίχρονο πήραν προβάδισμα χάρη στα γκολ των Μπεντέκε στο 50' και Εντουάρ στο 73'.

Τελικά, οι «κανονιέρηδες» τη γλίτωσαν με το γκολ του Λακαζέτ στο 90'+5 και με 11 βαθμούς είναι στη 12η θέση, ενώ η Πάλας μετρά 8 πόντους στη 14η θέση της κατάταξης.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Σάββατο (16/10)

Γουότφορντ - Λίβερπουλ 0-5 (9' Mανέ, 37', 52', 90'+1 Φιρμίνο, 54' Σαλάχ)

Άστον Βίλα - Γουλβς 2-3 (48' Ινγκς, 68' ΜακΓκιν - 80' Σαΐς, 85' Κόαντι, 90'+5 Νέβες)

Λέστερ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-2 (31' Τίλεμανς, 78' Σογιουντσού, 83' Βάρντι, 90'+1 Ντάκα - 19' Γκρίνγουντ, 82' Ράσφορντ)

Μάντσεστερ Σίτι - Μπέρνλι 2-0 (12' Μπερνάρντο Σίλβα, 70' Ντε Μπρόινε)

Νόριτς Μπράιτον 0-0

Σαουθάμπτον Λιντς 1-0 (53' Mπρόχα)

Μπρέντφορντ - Τσέλσι 0-1 (45' Τσίλγουελ)

Κυριακή (17/10)

Έβερτον - Γουέστ Χαμ 0-1 (74' Oγκμπόνα)

Νιούκαστλ - Τότεναμ 2-3 (2' Γουίλσον, 89' αυτ. Ντάιερ - 17' Ντομπελέ, 22' Κέιν, 45'+4 Σον)

Δευτέρα (18/10)

Άρσεναλ - Κρίσταλ Πάλας 2-2 (8' Oμπαμεγιάνγκ, 90'+5 Λακαζέτ - 50' Μπεντέκε, 73' Εντουάρ)