18/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 20 Οκτωβρίου 2021 - 23:22

Ένα κακό δεκάλεπτο έφερε την ήττα για τον Ιωνικό

Οι Νικαιώτες έχασαν για το FIBA Europe Cup με 92-81 από την Αντβέρπ

Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες ο Ιωνικός στον 6ο όμιλο του FIBA Europe Cup, χάνοντας εντός έδρας την Τετάρτη (20/10) με 92-81 από την Αντβέρπ για τη 2η αγωνιστική.

Τα δύο πρώτα δεκάλεπτα προμήνυαν ντέρμπι (24-24 στο 10', 45-45 στο ημίχρονο), ωστόσο στην τρίτη περίοδο οι Νικαιώτες έπαθαν καθίζηση και οι Βέλγοι με επιμέρους σκορ 33-14 βρέθηκαν στο +19 (59-78).

Έτσι, στο τελευταίο δεκάλεπτο απλά περιόρισαν την έκταση της ήττας τους οι «κυανόλευκοι», που δεν εξαργύρωσαν το διπλό της πρεμιέρας ενάντια στη Μονς.

Τζέρμαν και Γόντικας ξεχώρισαν με 22 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 45-45, 59-78, 81-92

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Αθηναίου 7 (2), Τζέρμαν 22 (1), Γόντικας 16, Κολοβέρος 5 (1), Μουσταφά 10, Αρσενόπουλος 6 (2), Άρτις 3 (1), Χουγκάζ 10 (1), Γκιουζέλης 2, Μούρτος.

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μπεγκίν): Κόρφερ 12, Φρίντρικσον 8, Χαντς 19 (2), Κρούτβιγκ 10, Τίμπι 9, Ντε Ρίντερ, Τ. Ντε Ντε Ρίντερ 2, Ντεσπαλιέρ 2, Ντόνκορ, Μουέμα 8 (2), Ρότζερς 17, Βαν Ντεν Έιντε 5 (1).