28/03/2024
Conference League | Πέμπτη 25 Νοεμβρίου 2021 - 21:37

Ισοπαλία με... άρωμα πρόκρισης για ΠΑΟΚ στη Μπρατισλάβα

Οι Θεσσαλονικείς απέσπασαν πολύτιμο 0-0 από τη Σλόβαν και έχουν τον πρώτο λόγο για να συνεχίσουν στο Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ

Δεν έχασε αλλά δεν χάθηκε κιόλας… Ο λόγος για τον ΠΑΟΚ ο οποίος το βράδυ της Πέμπτης (25/11) «κόλλησε» στο 0-0 με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στη Σλοβακία, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και θα μπορούσε να είχε φύγει από το «Τεχελνέ Πόλε» με τη νίκη που θα του χάριζε το εισιτήριο για τα μπαράζ με φόντο μία θέση στους «16» της διοργάνωσης.

Όμως και η ισοπαλία μόνο άσχημο αποτέλεσμα δεν είναι για τους «ασπρόμαυρους» οι οποίοι διατηρήθηκαν δεύτεροι, ισόβαθμοι με τους Σλοβάκους, που υπερτερούν στα μεταξύ τους παιχνίδια. Και πλέον αν την τελευταία αγωνιστική κερδίσουν την αδύναμη Λίνκολν στην Τούμπα και προσπεράσουν τη Σλόβαν στη συνολική διαφορά τερμάτων (είναι στο +1 η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις και αγωνίζεται μέσα στην Κοπεγχάγη) τότε θα προκριθούν.

Σε χαμηλό τέμπο κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με τους Θεσσαλονικείς να ελέγχουν τον ρυθμό και να κουβαλούν με υπομονή τη μπάλα αλλά να μη μπορούν να γίνουν απειλητικοί μέσα στη μεγάλη περιοχή. Στο 2' είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή όταν ο Τσόβαν εξουδετέρωσε το χτύπημα φάουλ του Κούρτιτς ενώ στο 31' ο αμαρκάριστος Μπίσεσβαρ σούταρε ψηλά από θέση βολής. Στο 43' οι ακίνδυνοι μέχρι τότε Σλοβάκοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ καθώς το σουτ του Μεντβέντεφ κατέληξε λίγο άουτ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με… φόρα στο δεύτερο μέρος όμως η Σλόβαν ισορρόπησε γρήγορα και έχασε δύο ευκαιρίες. Στο 57’ η κεφαλιά του Άγκμπο δεν βρήκε στόχο ενώ τρία λεπτά αργότερα εκείνη του Γκριν βρήκε σε ετοιμότητα τον Πασχαλάκη. Μετά το 65’, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά τα ηνία αποκτώντας και φρεσκάδα με την είσοδο των Σβιντέρσκι και Μιτρίτσα. Μάλιστα, ο Πολωνός επιθετικός ήταν πρωταγωνιστής στη φάση του 78’ όταν συνέκλινε και σούταρε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου περικύκλωσαν την αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να μπορέσουν να βρουν και το γκολ της νίκης.

Ο Α. Ζίβκοβιτς ήταν ο καλύτερος του ΠΑΟΚ ενώ θετική παρουσία είχε και ο Σίντκλεϊ, που δημιούργησε ρήγματα από τα αριστερά με τα ανεβάσματά του. Από εκεί και πέρα, αρκετά δραστήριοι ήταν Σβιντέρσκι και Μιτρίτσα μετά την είσοδό τους στο ματς.

Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Ιμπραχίμ και Άγκμπο, που «κατάπιαν» αρκετά χιλιόμετρα.

Διαιτητής ήταν ο Χίγκλερ (Ολλανδία), με βοηθούς τους Ζέινστρα (Ολλανδία) και Ντικς (Ολλανδία). Τέταρτος ήταν ο Φαν Ντερ Έικ (Ολλανδία).

Κίτρινες: -

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ (Βλάντιμιρ Βάις): Τσόβαν, Μεντβέντεφ, Κάσια, Μποζίκοφ, Ντε Μάρκο (90' Ντα Σίλβα), Άγκμπο, Ιμπραχίμ (90' Μραζ), Γκριν (70' Τσάβριτς), Ζμρχαλ (70' Ντράζιτς), Βάις, Χέντι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο (46' λ.τρ. Μιχάι), Σίντκλεϊ, Εσίτι (64' Σβαμπ), Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (86' Μιτρίτσα), Ελ Καντουρί (71' Μουργκ), Άκπομ (71' Σβιντέρσκι).