29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2021 - 19:38

Πιο αποτελεσματική η Καλαμάτα και δεύτερο σερί τρίποντο

Η «Μαύρη Θύελλα» νίκησε με 2-0 τον Εργοτέλη με δύο γκολ στις καθυστερήσεις των ημιχρόνων

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε το Σάββατο (27/11) η Καλαμάτα, κερδίζοντας με 2-0 τον Εργοτέλη για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Έτσι, η «Μαύρη Θύελλα» με 6 βαθμούς -σε 4 παιχνίδια καθώς έχει κάνει το ρεπό της- βρίσκεται στην 8η θέση, ενώ οι Ηρακλειώτες είναι 6οι στην κατάταξη με 7 πόντους.

Στο γήπεδο της Μεσσήνης o Kόνραντ στο 22' πλάσαρε από καλή θέση και απέκρουσε ο Ταΐρης, με τον γκολκίπερ της ομάδας του Νίκου Αναστόπουλου να δείχνει τα αντανακλαστικά του και στο 25', αποκρούοντας με υπερένταση το δυνατό σουτ του Βουτσά από το ύψος της περιοχής.

Στο 34' ο Κοκκίνης έπιασε το σκαστό σουτ από το ύψος του πέναλτι και ο Μοζέρ έδιωξε πάνω στη γραμμή με κεφαλιά, με την Καλαμάτα να είναι πιο αποτελεσματική και ο Μαρκόφσκι άνοιξε το σκορ στο 45'+1 με πλασέ από πλεονεκτική θέση.

Στο 64' ο Ταΐρης εξουδετέρωσε το πλασέ του Κουατένγκ, για να διαμορφώσει με υπέροχο γκολ το τελικό αποτέλεσμα ο Αναστασόπουλος στο 90'+2, βρίσκοντας δίχτυα με βολέ πίσω από τη σέντρα και βλέποντας εκτός εστίας τον Τσέλιο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ανδριανός του Συνδέσμου Αχαΐας με βοηθούς τον Κωνσταντόπουλο του Συνδέσμου Κορινθίας και τον Φίλο του Συνδέσμου Βοιωτίας.

Κίτρινες: 45'+1 Μαρκόφσκι, 45'+1 Αναστόπουλος, 52' Τσαγκαλίδης, 68' Κωνσταντινόπουλος - 3' Πέιος, 71' Σαρρής, 74' Κόλα, 89' Μπουτσάκης.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Αναστασόπουλος, Μόζερ, Τσαγκαλίδης (76' Σκεντεράι), Ματέους, Παυλίδης (70' Μαβινγκά), Φελίπε (82' Κόκκορης), Μαρκόφσκι.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης (78' Ποζατζίδης), Κόλα (78' Πατρινός), Μίτσο, Σαρρής, Βουτσάς (58' Μπουτσάκης), Πέιος, Κοκκίνης (46' Κωστανάσιος), Κόνρααντ, Χοσάμ (58' Κουατένγκ).