29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2021 - 23:26

«Άρρωστος» ο ΠΑΟΚ, γλίτωσε την ήττα στο 95’ από την ΑΕΛ

Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν και έβαλαν δύσκολα στους «ασπρόμαυρους» που ισοφάρισαν (1-1) στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στο Αλκαζάρ * Έχουν το προβάδισμα οι Θεσσαλονικείς για τους «8» του Κυπέλλου εν όψει της ρεβάνς

Τελικά ο ΠΑΟΚ είναι βαριά άρρωστος…

Σίγουρα αυτό που βλέπουν οι οπαδοί του δεν έχει καμία σχέση με την ομάδα του 2019 που πήρε το νταμπλ και λιγότερο από ένα μήνα πριν μας αποχαιρετήσει το 2021 απογοητεύει τον κόσμο του.

Οι Θεσσαλονικείς γλίτωσαν το κάζο από την ΑΕΛ το βράδυ της Τετάρτης (1/12) στο Αλκαζάρ στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων, της πρώτης μεταξύ των δύο ομάδων αναμέτρησης για τους «16» του Κυπέλλου, καθώς ισοφάρισαν στο τελικό 1-1 με το απευθείας φάουλ του Κούρτιτς.

Οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν φάτσα με την τρίτη σερί ήττα τους μετά από εκείνες με τον Ατρόμητο και τον Άρη στη Σούπερ Λίγκα 1, κόντρα σε μία ισχυρή ομάδα του ελληνικού ποδοσφαίρου την ΑΕΛ, ομάδα όμως Σούπερ Λίγκας 2 της οποίας ο πρωταρχικός στόχος είναι η επάνοδος στη μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα της ΑΕΛ με την καθοδήγηση του Μιχάλη Ζιώγα στο παιχνίδι ελέω τιμωρίας του Ηλία Φυντάνη παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο ήταν αρκετά μαχητική και προσπάθησε αρκετά βάζοντας δύσκολα στον μεγάλο της αντίπαλο, ενώ οι έντονοι πανηγυρισμοί των «ασπρόμαυρων» στο φινάλε για το γεγονός ότι γλίτωσαν την ήττα, σίγουρα είναι μία… νίκη των «βυσσινί».

Η ΑΕΛ έχει κάθε λόγο να θεωρεί εαυτόν αδικημένο από την εξέλιξη του αγώνα που κάνει δύσκολο το έργο της στη ρεβάνς, σε συνδυασμό με την ακατανόητη απόφαση της ΕΠΟ να παραμείνει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, όταν αυτός έχει καταργηθεί παντού.

Για τον ΠΑΟΚ που πλέον στη ρεβάνς βολεύεται με οποιαδήποτε νίκη και τη μοναδική ισοπαλία χωρίς γκολ, το ότι δεν θα κέρδιζε στο Αλκαζάρ φάνηκε από το πρώτο ημίχρονο. Γιατί σε τέτοια παιχνίδια, αν δεν σκοράρεις νωρίς τότε δίνεις και τα ανάλογα δικαιώματα στους αντιπάλους και παρότι το 1-1 μοιάζει σκορ ασφαλείας ούτε οι οπαδοί των «ασπρόμαυρων» αισθάνονται σίγουροι…

Αγωνιστικά, όπως είπαμε ο ΠΑΟΚ ήταν ελαφρώς καλύτερος στο πρώτο μέρος αλλά βρήκε απέναντι του μία ΑΕΛ που είχε κλείσει τους διαδρόμους, είχε κοντά τις γραμμές και οι «ασπρόμαυροι» απείλησαν ελάχιστα παρότι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Σίγουρα  η εξέλιξη θα ήταν διαφορετική αν στο 4’ ο Άκπομ έβρισκε καλύτερα την μπάλα προ του Σουλούκου που απομάκρυνε με τη μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του Λουτσέσκου να είναι από στατική φάση στο 32’ με την εκτέλεση φάουλ του Μουργκ να περνά ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του πορτιέρο της ΑΕΛ.

Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο καθώς ο Άκπομ στο 37’ είδε τον Θεολόγου τελευταία στιγμή να του κλέβει την «μπουκιά από το στόμα», ενώ στο 44’ η ΑΕΛ προσπάθησε να γίνει απειλητική, με το φάουλ του Μαυριά και τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει την μπάλα στην κεφαλιά του Ταχάρ.

Στο δεύτερο 45λεπτο μπορεί οι φιλοξενούμενοι να μπήκαν καλύτερα και να έχασαν μοναδική φάση για το 0-1 όταν στο 55’ από ωραία προσπάθεια του Σφιντέρσκι και πάσα στον Άκπομ, ο Άγγλος επιθετικός με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Έτσι στο 65’ και ενώ δύο λεπτά νωρίτερα έγιναν μαζεμένες έξι αλλαγές, τρεις για κάθε ομάδα, η ΑΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ μετά από ωραία προσπάθεια του Γλυνού από τα δεξιά και σέντρα προς τον Θ. Παπαγεωργίου ο οποίος με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Ταχάρ που με προβολή έκανε το 1-0.

Το γκολ των «βυσσινί» επηρέασε τους παίκτες του «Δικεφάλου του Βορρά» που στη συνέχεια δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα χώρους, δεν είχαν το καθαρό μυαλό και απειλούσαν με μακρινά και άστοχα σουτ όπως του Κούρτιτς στο 70’ και του Ζίβκοβιτς στο 84’ δείχνοντας να τα έχουν χαμένα.

Και ενώ όλα έδειχναν μία μεγάλη νίκη της ΑΕΛ, τελικά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, για τις οποίες διαμαρτυρήθηκαν οι Λαρισαίοι όπως και για το φάουλ υποστηρίζοντας ότι έπρεπε να δοθεί υπέρ της ομάδας τους, ο Κούρτιτς με υποδειγματική εκτέλεση έφερε το ματς στα ίσια (1-1), λυτρώνοντας την ομάδα του από μία νέα ήττα...

Κορυφαίοι για την ΑΕΛ οι Γλυνός, Ταχάρ και Θεολόγου, ενώ για τον ΠΑΟΚ διασώθηκαν οι Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς.

Κίτρινες: 52’ Ταχάρ, 82’ Γλυνός, 88’ Θεολόγου, 90’ Μαϊδανός - 79’ Τέιλορ

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Βεργέτης (Αργολίδας), Νιδριώτης (Αθηνών), 4ος: Περράκης (Αθηνών).

ΑΕΛ (Μιχάλης Ζιώγας): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Θεολόγου, Γκοτζαμανίδης, Γαρουφαλιάς, Ταχάρ (73’ Ηλιάδης), Γιάκος (62’ Συμελίδης), Κούστα (62’ Ακούνια), Μαυριάς (62’ Κ. Παπαγεωργίου), Γλυνός (82’ Μπαντιμπανγκά).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης (63’ Σίντκλεϊ), Τέιλορ, Ίνγκανσον, Μιχάι, Σβαμπ (75’ Μπίσεσβαρ), Εσίτι (63’ Κούρτιτς), Μουργκ (63’ Α. Ζίβκοβιτς), Ελ Καντουρί, Σφιντέρσκι, Άκπομ (83’ Κούτσιας).