29/03/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 3 Δεκεμβρίου 2021 - 20:22

Θηρίο και στη Ρωσία ο Ολυμπιακός!

Οι Πειραιώτες επικράτησαν στην παράταση με 84-87 της Ούνικς Καζάν και πανηγύρισαν τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους, που τους διατηρεί μέσα στην 4άδα της Ευρωλίγκας * 77-77 η κ.δ. του αγώνα

Ήταν να μην κάνει την αρχή στα μακριά από το ΣΕΦ ματς ο ευρωπαίος Ολυμπιακός… Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 84-87 της Ούνικς Καζάν στην παράταση την Παρασκευή (3/12) για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και παραμένουν σταθερά μέσα στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα με κορυφαίο τον Βεζένκοφ και καθοριστική τη συμβολή του Λαρεντζάκη πήραν πολύ σπουδαία νίκη στη Ρωσία φανερώνοντας ότι έχουν όλα τα φόντα φέτος να πάνε μακριά στην κορυφαία διασυλλογική μπασκετική διοργάνωση.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας επιτυχία του Ολυμπιακού μετά το θριμαβευτικό πέρασμα από το Μιλάνο επί της Αρμάνι πριν από μία εβδομάδα…

Βέβαια, η Ούνικς δεν ήταν καθόλου εύκολος αντίπαλος και παρά το σταθερό προβάδισμα του Ολυμπιακού μετά το πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, αφού η κανονική διάρκεια έληξε 77-77 με τους Πειραιώτες να αποτυγχάνουν στην τελευταία τους επίθεση.

Στην παράταση, ωστόσο, οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς και το κατάφεραν…

Τα 10λεπτα: 20-17, 40-42 (ημίχρονο), 62-59, 77-77 (κ.α.), 84-87

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Σπίσου 7 (1), Τζον Μπράουν 11, Κάνααν 20 (6), Λορέντζο Μπράουν 21, Μπράντλι, Τίμα, Χεζόνια 11 (2), Ουζίνσκι 6 (1), Τζεκίρι 6, Μέγιο 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6, Έισι, Ντόρσεϊ 8 (2), Λαρεντζάκης 10 (1), Φαλ 10, Σλούκας 12 (3), Μάρτιν 5, Βεζένκοβ 22 (3), Πρίντεζης, Παπανικολάου 4, Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 6.