28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2022 - 19:12

Έκανε σεφτέ στα εντός η Λαμία και πήρε ανάσα

Ωραία η ομάδα του Γρηγορίου νίκησε 2-1 τον Ιωνικό στο «Αθανάσιος Διάκος» και πήρε την πρώτη εντός έδρας νίκη * Σκόρερ των νικητών οι Ρόμανιτς, Μπανγκουρά στο ντεμπούτο του * Πολλά τα αντιαθλητικά μαρκαρίσματα στο ματς, λίγες κάρτες από τον Παπαπέτρου

Έπρεπε να φτάσουμε Ιανουάριο για να κάνει την πρώτη εντός έδρας νίκη της η Λαμία…

Πράγματι οι Φθιώτες δεν τα κατάφερναν στο «Αθανάσιος Διάκος» ή στο Πανθεσσαλικό όπου έδωσαν δύο παιχνίδια όμως όλα αυτά μέχρι το ματς με τον Ιωνικό το απόγευμα του Σαββάτου (15/1) και τη νίκη 2-1 για τη 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου κέρδισε πολλά πέρα από τη νίκη. Καταρχάς την ψυχολογία εν όψει της δύσκολης συνέχειας και της μάχης για παραμονή στην SL1, αλλά και την ισοβαθμία με τον Ιωνικό τον οποίο είχε κερδίσει και στη Νεάπολη με το ίδιο σκορ, με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον 14 πόντους και να βρίσκονται αμφότερες στην 11η θέση.

Δίκαιη η νίκη της Λαμίας καθώς ήταν καλύτερη σε όλη την αναμέτρηση και παρότι το 1-0 από το τέρμα του Ρόμανιτς στο 11’ διατηρούνταν στο μεγαλύτερο διάστημα, οι γηπεδούχοι έβγαζαν μία σιγουριά στον αγωνιστικό χώρο και τα πάντα κρίθηκαν στο 86’ με το γκολ του Μπανγκουρά στο ντεμπούτο του, παρότι στο 90’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μάντζη αλλά ήταν αργά…

Μέτριο το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα, δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του δευτέρου 45λεπτου, όμως τα πολλά αντιαθλητικά μαρκαρίσματα έριξαν τον ρυθμό και είναι αποροίας άξιον οι λίγες κίτρινες κάρτες που έδωσε ο διαιτητής Παπαπέτρου.

11 λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης ο Προβυδάκης από τα δεξιά έκανε γύρισμα στον Ρόμανιτς, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Τσιγκρίνσκι, όμως ο Σέρβος με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 1-0.

Η Λαμία συνέχισε να είναι καλύτερη και απείλησε στο ημίωρο με το φάουλ του Προβυδάκη όμως η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Χουτεσιώτη. Από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς, ωστόσο πλην της άστοχης κεφαλιάς του Τουράμ στο 45’ δεν απείλησαν τον Σαράνοφ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε τρεις περιπτώσεις, δύο για τη Λαμία, μία για τον Ιωνικό είχαμε διαμαρτυρίες για πέναλτι, ωστόσο και στις τρεις, σωστά δεν δόθηκε κάτι. Αρχικά διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι για χέρι του Καμπράλ στο 10’, στο 38ο λεπτό ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να ζητήσουν παράβαση για χέρι του Γκόλεμιτς και στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι για επαφή του Λένις στον Ρόμανιτς.

Τόσο η Λαμία, όσο και ο Ιωνικός μπήκαν δυνατά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και στο 48’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αλλά το σουτ του Κάνιας ήταν άστοχο, με τη μεγάλη φάση να ανήκει στη Λαμία όταν στο 53’ ο Ρόμανιτς έστρωσε ωραία την μπάλα στον Μπεχαράνο ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ που πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.

Στο 64’ παραλίγο να έχουμε ένα απίθανο αυτογκόλ όταν ο Σάντσες γύρισε την μπάλα προς τον Χουτεσιώτη χωρίς να βλέπει τη θέση του συμπαίκτη του ο οποίος βρισκόταν στα αριστερά της εστίας, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι και κόρνερ προς ανακούφιση τόσο του Ισπανού στόπερ, όσο και του Έλληνα τερματοφύλακα.

Στη συνέχεια τα πολλά μαρκαρίσματα έριξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης, τη στιγμή που ο Δημήτρης Σπανός έριξε στη μάχη του Ματσούκα, Μάντζη αντί των Καμπράλ, Ρομαό κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του, ενώ η απάντηση του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν περαιτέρω ενίσχυση στα μετόπισθεν με τους Τσούκαλο, Αντέτζο αντί των Αραμπούλι, Ταιρόν.

Ο Ιωνικός ανέβασε απόδοση όμως πλην ενός άστοχου σουτ του Μύγα στο 82’ δεν απείλησε την εστία του Σαράνοφ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά η Λαμία έβαλε τις βάσεις νίκης όταν ο νεοεισελθών στο ματς Μπανγκουρά, ο οποίος πέρασε στο ματς στο 84’ αντί του Μπεχαράνο, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα μετά από πάσα του Σαραμαντά βρέθηκε στην περιοχή από τα δεξιά και με ιδανικό πλασέ έκανε το 2-0.

Με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών αγώνα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Μάντζη μετά από πάσα του Άοσμαν, ωστόσο αυτό δεν τους αρκούσε, ενώ η Λαμία θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο τέρμα, στο 90+1’ με τον Σαραμαντά που έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, αλλά σούταρε άουτ και στο 90+2’  όταν ο σκόρερ του 2-0, Μπανγκουρά βρήκε τον Τσούκαλο ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Χουτεσιώτη όμως το πλασέ του πέρασε άουτ.

Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Ρόμανιτς, Αραμπούλι και Μπανγκουρά οι κορυφαίοι των νικητών, το πάλεψαν οι Άοσμαν, Μάντζης, Τσιγκρίνσκι για τους ηττημένους.

Κίτρινες: 52’ Σαραμαντάς, 60’ Νούνιες - 50’ Ρομαό, 90+3’ Μύγας

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Νικολακάκης (Λασιθίου), 4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), VAR: Κουτσιαύτης (Άρτας), ΑVAR: Μωυσιάδης (Ηπείρου).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Μπεχαράνο (84’ Μπανγκουρά), Καραμάνος (46’ λ.τρ. Τζανδάρης), Νούνιες, Ρόμανιτς (90+2’ Σκόνδρας), Ταϊρόν (74’ Αντέτζο), Αραμπούλι (74’ Τσούκαλος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Σάντσεζ, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό (70’ Μάντζης), Κάνιας, Λένις (87’ Μάναλης), Καμπράλ (70’ Ματσούκας), Άοσμαν, Τουράμ.