28/03/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 21 Ιανουαρίου 2022 - 21:32

Ο Μοερμάν ξέρανε τον Παναθηναϊκό με μπάζερ μπίτερ!

Πικρή ήττα για τους «πράσινους» κόντρα στην Εφές με 82-81

Με τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός από την Εφές με 82-81 στην Τουρκία, το βράδυ της Παρασκευής (21/1), για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έβγαλε αντίδραση για το μεγάλο σερί ηττών που έχει, ευστόχησε σε 12/28 τρίποντα αλλά το αποτέλεσμα παρέμεινε η ήττα παρά την μεγάλη προσπάθεια.

Η Εφές κέρδισε το ματς δείχνοντας χαρακτήρα στην ευστοχία των φιλοξενούμενων, με τον Μοερμάν να σκοράρει στο φινάλε του αγώνα και να εκτελεί τον Παναθηναϊκό από τα 6.75.

Οι «πράσινοι» στο ξεκίνημα του αγώνα δυσκολευόντουσαν στο σκοράρισμα, ενώ η Εφές βρήκε παραπάνω λύσεις με τον Λάρκιν και προηγήθηκε με 17-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο ευστόχησε σε 5 τρίποντα (από δύο Μέικον και Νέντοβιτς) και απάντησαν στους Τούρκους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ του 39-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εφές μπήκε δυνατά και προηγήθηκε εκ νέου στο ματς με ηγέτη τον Μίτσιτς, ο οποίος σκόραρε στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου για το 65-62.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πρόσφεραν στο φίλαθλο κοινό ένα θρίλερ, το οποίο τελείωσε και με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο. Ο Παναθηναϊκός, στο τέλος, προηγήθηκε με 79-80 και είχε βολές στα 17’ με τον Οκάρο Γουάιτ. Αυτός έκανε ότι και στο Μόναχο χάνοντας τη μία βολή αυτή τη φορά και τελικά έγινε και πάλι μοιραίος για την ομάδα του, καθώς ο Μοερμάν ευστόχησε σε νεκρό χρόνο σε τρίποντο νίκης, μετά από εξαιρετική επίθεση και κυκλοφορία από την Εφές, η οποία πήρε μία σημαντική νίκη για βαθμολογικούς κυρίως λόγους.

Με αυτή τη νίκη η Εφές έφτασε το 10-10 και ανέβηκε 8η στην βαθμολογία, ενώ ο Παναθηναϊκός πήγε στο 4-15 μένοντας προτελευταίος στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 39-42, 65-62, 82-81.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 11 (3), Μπομπουά 4, Σίνγκλετον, Μπράιαντ 4, Μόερμαν 15 (3), Πλάις 4, Μίτσιτς 20, Άντερσον, Ντάνστον 14, Σιμόν 10 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 3 (1), Μέικον 17 (3), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 8, Παπαπέτρου 7 (1), Κασελάκης, Γουάιτ 15 (2), Νέντοβιτς 20 (4), Έβανς 4, Σαντ Ρος 5 (1).