19/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2022 - 00:10

Τριάρα της αποτελεσματικής Νόριτς στο ντέρμπι παραμονής!

Κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο η Γουότφορντ και ηττήθηκε με 0-3 από τα «καναρίνια»

Μία σπουδαία νίκη για το μέλλον της στην Πρέμιερ Λιγκ πέτυχε η Νόριτς απέναντι στη Γουότφορντ, στην έδρα της δεύτερης με 0-3, την Παρασκευή (21/1), για την 23η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Πολύ αποτελεσματικά τα «καναρίνια» που φτάνουν σε δεύτερη διαδοχική νίκη, άθλια εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο από την Γουότφορντ σε ένα ματς που ήταν… ντέρμπι παραμονής!

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος αλλά αυτό τελείωσε με 0-0. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Νόριτς πήρε κεφάλι στο σκορ, στο 51’ με τον Σάρτζεντ να κάνει το 0-1, ενώ στο 74’ με δεύτερο προσωπικό του γκολ, ο ίδιος παίκτης καθάρισε το ματς για τα «καναρίνια».

Στο 78’ αποβλήθηκε ο Ντένις για τους γηπεδούχους και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 92’ ο Κούτσκα πέτυχε αυτογκόλ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Νόριτς και διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Με αυτή τη νίκη η Νόριτς για πρώτη φορά φέτος, έστω και προσωρινά, βγαίνει από τη ζώνη του υποβιβασμού, φτάνοντας τη 17η θέση με 16 βαθμούς σε 22 αγώνες, ενώ η Γουότφορντ έμεινε μία θέση πίσω από την αντίπαλό της, όντας 18η στην Πρέμιερ Λιγκ και στη ζώνη του υποβιβασμού με 14 βαθμούς, ωστόσο έχει δύο ματς λιγότερα έχοντας παίξει 20 συνολικά.