Γερμανία | Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2022 - 00:02

Γκλάντμπαχ τεσσάρων αστέρων…

Εντυπωσιακή νίκη για τα «πουλάρια» με 4-2 ενάντια στην Ντόρτμουντ

Με την αναμέτρηση της Γκλάντμπαχ κόντρα στην Ντόρτμουντ ξεκίνησε την Παρασκευή (11/11) η 15η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα και τα «πουλάρια» ήταν εντυπωσιακά…

Και αυτό διότι συνέτριψαν με 4-2 τους Βεστφαλούς σε ένα ματς με 5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και την Γκλάντμπαχ να ανεβαίνει στην 7η θέση με 22 βαθμούς, τη στιγμή που η Μπορούσια παρέμεινε στους 25 πόντους, ισόβαθμη με τη Λειψία στην 5η θέση με ματς περισσότερο όπως φυσικά και οι νικητές.

Μόλις στο 4’ ο Χόφμαν έκανε το 1-0 για την Γκλάντμπαχ, όμως ο Μπραντ στο 19’ ισοφάρισε σε 1-1 για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους ο Μπενσεμπαϊνί στο 26ο λεπτό, ενώ στο ημίωρο ο Τουράμ έκανε το 3-1. Ο Σλότερμπεκ έδωσε ελπίδες στην Ντόρτμουντ μειώνοντας στο 40’ σε 3-2, όμως ο Κονέ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχε το τελικό 4-2.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (11/11)

Γκλάντμπαχ - Μπορούσια Ντόρτμουντ 4-2 (4' Χόφμαν, 26' Μπενσεμπαϊνί, 30' Τουράμ, 46' Κονέ - 19' Μπραντ, 40' Σλότερμπεκ)