23/04/2024
ΑΕΚ | Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022 - 15:06

Άρεσαν ΑΕΚ και Φερνάντες στο φιλικό τρίποντο με τη Σερένγκ

Η Ένωση νίκησε 2-0 τους Βέλγους με πρωταγωνιστή τον Ισπανό επιθετικό * Σκόραραν οι Αραούχο, Μήτογλου, είχε δοκάρι ο Μουκουντί * Αποχώρησε με πρόβλημα ο Τζαβέλλας

Με νίκη ξεκίνησε τα φιλικά της χειμερινής της προετοιμασίας στην Ολλανδία η ΑΕΚ καθώς το μεσημέρι της Κυριακής (4/12) επικράτησε με 2-0 της βελγικής Σερένγκ.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν πολύ καλή κόντρα στους νεοφώτιστους στην Τζούπιλερ Λίγκα και σκόραρε από το ημίχρονο τα τέρματα νίκης της με τους Αραούχο, Μήτογλου, έχοντας και δοκάρι με τον Μουκουντί.

Στα ανησυχητικά το γεγονός ότι ο Τζαβέλλας που στο ημίχρονο είχε περάσει στο ματς αντί του Μουκουντί, στο 66’ αποχώρησε με ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Ντάικο της ΑΕΚ Β’ και μένει να φανεί αν προληπτικά έγινε η αντικατάστασή του ή είναι κάτι σοβαρό.

Σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο και με αρκετό κρύο οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν πιο δυνατά και στα πρώτα 20 λεπτά ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0. Ο Πάολο Φερνάντες στο ανεπίσημο ντεμπούτο του στο 13ο λεπτό έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Αραούχο κέρδισε την κόντρα και με πλασέ έκανε το 0-1. Επτά λεπτά μετά από κόρνερ του Μάνταλου, ο πρώην επιθετικός του Βόλου έκανε το γύρισμα και ο Μήτογλου με σουτ έκανε το 0-2.

Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 22’ έφτασε κοντά στο 0-3 όμως ο Μουκουντί με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 32ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία επίσης με κεφαλιά είδε τους Βέλγους να διώχνουν πάνω στη γραμμή. Λίγο πριν το ημίχρονο προκλήθηκε ένταση λόγω ενός μαρκαρίσματος του Αραούχο όμως με την επέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν.

Στο δεύτερο 45λεπτο νεοφώτιστοι στην Α’ Εθνική Βελγίου έκαναν την πρώτη τους φάση με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κονσεϊσάο στο 57’ που έδιωξε ο Στάνκοβιτς, ενώ ο πορτιέρο της ΑΕΚ είπε «όχι» και στην εκτέλεση φάουλ του Βάγκνερ πέντε λεπτά μετά. Σταδιακά και ένεκα των αλλαγών ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να παίρνει τη νίκη με 2-0 καθώς στο 85’ ο Φαν Βέερτ έκανε το πλασέ όμως ο Γκάιλ έδιωξε την μπάλα.

Κίτρινες: Μπερνιέρ - Αραούχο

ΣΕΡΕΝΓΚ (Ζόρδι Κοντόμ Αουλί): Γκάιλ, Σιλά, Οπαρέ, Εμπόου, Μαρσόνι, Εμβουέ, Κασμπάχ, Πόατι, Βάγκνερ, Μπερνιέρ, Ελισόρ.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης (46’ Στάνκοβιτς), Ρότα (66’ Παρράς), Σιντιμπέ (66’ Μουστακόπουλος), Μήτογλου, Μουκουντί (46’ Τζαβέλλας, 66’ λ.τρ. Ντάικο), Φερνάντες (66’ Ραντόνια), Γιόνσον (66’ Κοσίδης), Φράνσον, Μάνταλος, Αραούχο, Γκαρσία (46’ Φαν Βέερτ).