19/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2022 - 17:11

Επέστρεψε στα τρίποντα η Καλλιθέα

Στο ντεμπούτο του Σίμου στον πάγκο οι «κυανόλευκοι» νίκησαν την ΑΕΚ Β' με 3-0

Tην τρίτη φετινή της νίκη στον 2ο (Νότιο) όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2 πήρε η Καλλιθέα τη Δευτέρα (5/12), επικρατώντας με 3-0 της ΑΕΚ Β' στο «Ελ Πάσο» για την 5η αγωνιστική.

Έτσι, ο Γιώργος Σίμος έκανε θετικό ντεμπούτο στον πάγκο των «κυανόλευκων», που με 9 βαθμούς μοιράζονται την 5η θέση με τον Ο.Φ. Ιεράπετρας, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται στην 9η θέση της κατάταξης με 5 πόντους, μαζί με το Αιγάλεω.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, μόλις στο 2ο λεπτό ο Βασιλούδης έκανε λάθος κι έδωσε την ευκαιρία στον Γερολέμου να βγει στο τετ α τετ με τον Στρέζο, για να αποκρούσει ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Στο 5' ο Λουκίνας άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, παράβαση που καταλογίστηκε για χέρι που έκανε ένα λεπτό νωρίτερα ο Κάτσικας, ενώ στο 7' ο φορ της Καλλιθέας έκανε την κοντινή προβολή μετά το φάουλ που εκτέλεσε από δεξιά ο Ρέντζας κι έφυγε λίγο άουτ η μπάλα.

Στο 13' ο Ευθύμης Χριστόπουλος έπιασε υπέροχο γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι κι έκανε εντυπωσιακή απόκρουση ο Στρέζος, με τον Σαντάνα στο 26' να σουτάρει από θέση έξω δεξιά και ο Χατζηεμμανουήλ μπλόκαρε.

Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και στο 29' ο Στρέζος εξουδετέρωσε το σουτ του Γερολέμου από πλεονεκτική θέση, για να πέσει ο ρυθμός εν συνεχεία έως το τέλος του α' ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με το 2-0 για τους «κυανόλευκους», καθώς ο Κυνηγόπουλος στο 46' με κοντινή κεφαλιά αξιοποίησε την ωραία σέντρα του Ρέντζα από δεξιά.

Στο 51' ο Στρέζος έκανε άλλη μία σημαντική επέμβαση σε σουτ του Ευθύμη Χριστόπουλου από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 60' η Καλλιθέα άγγιξε το 2-0, καθώς με κοντινό σουτ ο Κυνηγόπουλος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, για να ακολουθήσει κεφαλιά του Ντεμέτριους κι εκπληκτική απόκρουση του Χατζηεμμανουήλ σε κόρνερ.

Στο 80' ο Λουκίνας έκανε το μακρινό σουτ κι έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι η μπάλα, με τον Στρέζο στο 82' να κάνει λάθος αρχικά στην απομάκρυνση της μπάλας, όμως ενήργησε αποτελεσματικά εν συνεχεία στο δυνατό σουτ του Κορομηλά από μακρινή απόσταση.

Στο 86' ο Κωστανάσιος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με ωραίο πλασέ εντός περιοχής, σε φάση που ξεκίνησε από λάθος του Τρούμπουλου κι ενώ ο Κωστανάσιος συνεργάστηκε με τον Λουκίνα πριν σκοράρει.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Αλιάγας του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής με βοηθούς τον Ίσσα του Συνδέσμου Αθηνών και τον Γούρνια του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 50' Xατζηδίμπας.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιώργος Σίμος): Στρέζος, Ρέντζας, Bασιλούδης, Χατζηδίμπας, Ευαγγέλου, Μπουλούλης (87' Λάσκαρης), Σαντάνα (78' Τσιντώνης), Κυνηγόπουλος, Νίλι, Ντεμέτριους (71' Kωστανάσιος), Λουκίνας (87' Μουνιέ).

AΕΚ Β' (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης (19' λ. τρ. Τρούμπουλος), Χατζηκυριάκος (63' Γεωργέας), Κάτσικας, Χριστοφιλόπουλος (67' λ. τρ. Λέλεκας), Πάπα, Γερολέμου (46' Γκολφίνος) Κορομηλάς, Ευθ. Χριστόπουλος, Σκόνδρας, Απ. Χριστόπουλος.