20/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 25 Μαρτίου 2023 - 21:14

Και η ΑΕΚ «πλήγωσε» τον Παναθηναϊκό...

Η Ένωση επικράτησε με 77-73 για την τρίτη σερί ήττα των «πράσινων» στην Βasket League

Πάνε να του γίνουν συνήθεια οι ήττες και στο πρωτάθλημα... Ο Παναθηναϊκός έχασε από την ΑΕΚ το βράδυ του Σαββάτου (25/3) με 77-73 για την 20ή αγωνιστική της Βasket League και αυτό ήταν το τρίτο σερί αρνητικό αποτέλεσμα για τους «πράσινους» στις εγχώριες υποχρεώσεις τους, κάτι προφανώς σπάνιο εδώ και 30 χρόνια και βάλε.

Η Ένωση, που με ρεκόρ 12-7 είναι στην 3η θέση (έχει ματς λιγότερο), προηγήθηκε στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 37-34 στο ημίχρονο, σε ένα παιχνίδι που ήταν κλειστό και αμφίρροπο σε ολόκληρη τη διάρκειά του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν στο +8 (58-50), ο ΠΑΟ έβγαλε αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον Μπέικον προηγήθηκε με 65-60, αλλά στο τέλος δεν είχε καθόλου καλές επιλογές.

Ο Γκριγκόνις έχασε δύο βολές με το σκορ στο 75-73, ακολούθησε ένα κακό σουτ του Μπέικον και η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη, με τον Μίτσελ να είναι ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.

Στο 14-5 η ομάδα του Χρήστου Σερέλη (μετρά με τη σειρά της ματς λιγότερο) κι ενώ ο Μπέικον σταμάτησε στους 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 37-34, 60-56, 77-73

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 2, Γιάνκοβιτς 14 (2), Μάιλς 14 (1), Παπαδάκης 3 (1), Μίτσελ 17 (1), Λεμάρ 14 (2), Κόνιαρης, Ξανθόπουλος 7 (1), Οριόλα 2, Γόντικας, Μάντσεν 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 8 (2), Παπαγιάννης 11 (1), Γουίλιαμς 4, Μπέικον 22 (6), Γκριγκόνις 17 (3), Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Μποχωρίδης, Γ. Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 6.