24/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 25 Μαρτίου 2023 - 23:03

Πέρασε από την Κομοτηνή και έκανε βήμα παραμονής η Δόξα Δράμας

Οι «μαυραετοί» νίκησαν τον Πανθρακικό με 2-1 και του «έσπασαν» το εντός έδρας αήττητο

Σημαντική νίκη με 2-1 στην έδρα του Πανθρακικού πανηγύρισε ανήμερα της 25ης Μαρτίου η Δόξα Δράμας, σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι Δραμινοί πήραν έτσι ένα σπουδαίο τρίποντο, υποχρεώνοντας τον Πανθρακικό στην πρώτη του φετινή ήττα στην Κομοτηνή και έκαναν σπουδαίο βήμα παραμονής φτάνοντας τους 33 βαθμούς και από την 6η θέση βρίσκονται στο +4 από τη γραμμή του υποβιβασμού, τη στιγμή που οι Κομοτηναίοι παρέμειναν στους 38 πόντους και στην 4η θέση της κατάταξης.

Κάτω από ιδανικές καιρικές συνθήκες η αναμέτρηση στο ΔΑΚ Κομοτηνής παρουσία φιλάθλων και των δύο ομάδων με τη Δόξα Δράμας να μπαίνει πιο δυνατά και αφού έχασε ευκαιρίες να σκοράρει τα κατάφερε ακριβώς στο ημίωρο όταν ο Σαμπανίδης έκανε σουτ, η μπάλα βρήκε το χέρι του Σιδηρόπουλου και ο ρέφερι Κεφαλάς έδειξε το σημείο του πέναλτι, πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κόντος για το 0-1.

Ο Πανθρακικός ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, απώλεσε ευκαιρίες και τελικά οι «μαυραετοί» ήταν εκείνοι που βρήκαν δίχτυα στο 80’ με εντυπωσιακό σουτ του Δ. Κυριακίδη ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 71ο λεπτό και έτσι έγινε το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 τρία λεπτά μετά με κεφαλιά του Στοΐνοβιτς μετά από σέντρα του Χιντζίδη, όμως δεν κατάφεραν κάτι στα επόμενα λεπτά και έτσι η Δόξα πήρε τη νίκη.

Διαιτητής: Κεφαλάς (Σερρών), Βοηθοί: Μυσιρλής (Σερρών), Αναστασίου (Σερρών).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Νίκος Μπαχαρίδης): Ζωγράφος, Καλογράνας, Χιντζίδης, Σιδηρόπουλος, Κουσουλάς, ΒελήΜεμέτ, Γιαννακιτσίδης (57’ Κωσταρέλης), Φουρλατάρας (57’ Ντίνας), Βάσκος, Αντωνιάδης (46’ Στοΐνοβιτς), Γκουτσίδης (57’ Μπαϊκαρά).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Γιάννης Αποστολίδης): Ηλιάδης, Φραγκούλης, Παπαϊωάννου, Αγιώτης, Ιωσηφίδης, Ρούτσης, Πιτσόλης (86’ Περσίδης), Μπλιός (71’ Οικονομίδης), Κόντος (61’ Θεοδοσιάδης), Σαμπανίδης, Χατζηδημητρίου (71’ Δ. Κυριακίδης).

Πηγή ΦΩΤΟ: dramasport.gr