29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 26 Μαρτίου 2023 - 23:53

Ισοπαλία στην Πετρούπολη για τον Εθνικό

Στο 0-0 η αναμέτρηση των Πειραιωτών, που είχαν και δοκάρι, με τον Άρη * Παράπονα από τη διαιτησία είχαν οι Πετροπουλιώτες

Αήττητος για έβδομο συνεχόμενο ματς παρέμεινε ο Εθνικός ο οποίος την Κυριακή (26/3) πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο εκτός έδρας ματς με τον Άρη Πετρούπολης για την 21η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι Πειραιώτες μετά τις πέντε σερί νίκες και την ισοπαλία με την Αγία Παρασκευή απέσπασαν το 0-0 στην Πετρούπολη ένα αποτέλεσμα που φέρνει την ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ στους 34 πόντους, όντας στην 5η θέση, ενώ ο Άρης Πετρούπολης με 29 βαθμούς είναι 8ος μαζί με το Κερατσίνι, στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μεσοβδόμαδα ο Εθνικός κατέκτησε το Κύπελλο της ΕΠΣ Πειραιά και ήθελε και στην Πετρούπολη τη νίκη σε ένα ματς παρουσία αρκετού κόσμου με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Καλύτεροι οι Πειραιώτες στο πρώτο έχοντας δοκάρι στο 5’ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Διάκου και ευκαιρίες για γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Λουκά Καραδήμου μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο έχοντας παράπονα από τη διαιτησία του Κεφίλη σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά στο 55’ υποστηρίζουν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή στο σουτ του Αργυρίου και στο 62ο λεπτό ότι κακώς ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ το γκολ του Κρητικού με κεφαλιά.

Διαιτητής: Κεφίλης (Κορίνθου), Βοηθοί: Θεοδωρόπουλος (Κορίνθου), Κλεπετσάνης (Κορίνθου).

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Λουκάς Καραδήμος): Ρουμπής, Μανδαμαδιώτης, Τσερώνης, Τσατσαρής, Κρητικός, Νάτσης (81’ Κορώνης), Γάγγος, Αντωνακόπουλος, Γεραγωτέλλης (46’ Ζαΐμι), Γκούφας, Αργυρίου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Βαγγέλης Χαντές): Κούμπουλα, Κατσογιάννης, Παπαγγελής, Ζωγραφάκης, Παπαγεωργίου, Μαλάι, Δώδας (57’ Σάμιος), Μπερνιδάκης (57’ Δρόσης), Μακρυγιάννης, Αντωνίου (83’ Ζαμάνης), Διάκος (57’ Σταύρος).