30/04/2024
Champions League | Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 - 05:41

Στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ Παρί και Ντόρτμουντ

Παρά τις ήττες στα πρώτα παιχνίδια τόσο οι Γάλλοι όσο και οι Γερμανοί πέταξαν εκτός τις Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο νικώντας με 1-4 και 4-2 αντίστοιχα

Δεν σε αφήνει να πλήξεις το φετινό Τσάμπιονς Λιγκ. Οι ματσάρες συνεχίζονται και το βράδυ της Τρίτης (16/4) εκτός από μπαλάρα είδαμε και μεγάλες ανατροπές στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τόσο η Παρί Σεν Ζερμέν όσο και η Ντόρτμουντ είχαν χάσει στα πρώτα παιχνίδια. Ωστόσο, αμφότερες το γύρισαν. Η πρώτη πήγε και νίκησε με 4-1 στην Ισπανία την Μπαρτσελόνα και η δεύτερη εντός με 4-2 την Ατλέτικο. Έτσι οι δύο ισπανικές αποκλείστηκαν, ενώ αυτές που συνεχίζουν, θα παίξουν μεταξύ τους.

Στη Βαρκελώνη οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά. Μόλις στο 12' άνοιξαν το σκορ με τον Ραφίνια. Και πάνω που πατούσαν καλύτερα, αποβλήθηκε στο 29' ο Αραούχο και τα πάντα άλλαξαν. Οι Καταλανοί αναγκάστηκαν να παίξουν αμυντικά και αυτό δεν λειτούργησε.

Στο 40' ο Ντεμπελέ εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Μπαρκολά και από το δεύτερο δοκάρι σκόραρε, ενώ στο 54' ο Βιτίνια έκανε την ανατροπή με ωραίο σουτ. Επτά λεπτά αργότερα ο Εμπαπέ με πέναλτι βρήκε δίχτυα. Την παράβαση είχε κερδίσει ο Ντεμπελέ, ο οποίος πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Η Μπαρτσελόνα το πάλεψε, είχε δοκάρι και μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία με τον Λεβαντόφσκι, ενώ φώναξε και για ένα πέναλτι στον Γκιουντογάν. Δεν κατάφερε να κάνει το 2-3 και σε μία αντεπίθεση στο 89' ο Εμπαπέ σε φάση διαρκείας διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Στη Γερμανία η αναμέτρηση ξεκίνησε εντυπωσιακά. Στο πρώτο πεντάλεπτο Ντόρτμουντ και Ατλέτικο είχαν από μία τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Το γρήγορο γκολ δεν ήρθε για καμια τους με αποτέλεσμα να οπισθοχωρήσουν οι Μαδριλένοι και να αφήσουν την μπάλα στους γηπεδούχους.

Η πίεση των Βεστφαλών απέδωσε καρπούς μετά το μισάωρο. Στο 34' έκανε ο Μπραντ το 1-0 και πέντε λεπτά αργότερα από το ίδιο περίπου σημείο ο Μάατσεν έκανε το 2-0. Δίχως άλλες συγκινήσεις έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου το αυτογκόλ του Χούμελς έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Η Ατλέτικο είχε λίγο μετά μία απίθανη ευκαιρία με τον Κορέα, ενώ ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 2-2 στο 64'. Και πάνω που βρήκαν σκορ πρόκρισης, ακολούθησε η κατάρρευση.

Με ένα εντυπωσιακό κρεσέντο η Ντόρτμουντ γύρισε την εις βάρος της κατάσταση. Από σέντρα του Ζάμπιτσερ στο 71' Φούλκρουγκ έκανε το 3-2 με κεφαλιά και τρία λεπτά μετά οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο σκόρερ έστωσε για τον Ζάμπιτσερ και εκείνος με τρομερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Τα αποτελέσματα των ρεβάνς στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ

Τρίτη (16/4)

Μπαρτσελόνα - Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (12' Ραφίνια - 40' Ντεμπελέ, 54' Βιτίνια, 61' πέν. και 89' Εμπαπέ)

Ντόρτμουντ - Ατλέτικο Μαδρίτης 4-2 (34' Μπραντ, 39' Μάατσεν, 71' Φούλκρουγκ, 74' Ζάμπιτσερ - 49' αυτ. Χούμελς, 64' Κορέα)