03/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Απριλίου 2024 - 17:10

Σώθηκε και μαθηματικά ο Πανσερραϊκός

Στη Σούπερ Λίγκα 1 και του χρόνου τα «λιοντάρια», τα οποία επικράτησαν με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα

Στα σαλόνια και την επόμενη σεζόν θα είναι ο Πανσερραϊκός! Το απόγευμα της Κυριακής (21/4) οι Σερραίοι επιβλήθηκαν με 2-1 του υποβιβασμένου ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1 και εξασφάλισαν την παραμονή τους και μαθηματικά.

Απέναντι στην ομάδα που πηγαίνει από το ένα αρνητικό αποτέλεσμα στο άλλο τα «λιοντάρια» πήραν αυτό που ήθελαν και θα πάνε στις δύο τελευταίες αγωνιστικές δίχως κανένα άγχος.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο Πανσερραϊκός. Πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων από νωρίς και στο πρώτο 20λεπτο αυτό που του έλειπε ήταν η καλή τελική επιλογή. Ένα λεπτό μετά Μπετανκόρ έχασε σημαντική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Στο 22' ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε αισθητή την παρουσία του με το δοκάρι του Ροσέρο, αλλά αυτή ήταν και η μοναδική φάση των Ηπειρωτών. Κατά κύριο λόγο αμύνονταν και φαινόταν πως αργά ή γρήγορα θα λυγίσουν.

Στο 29' με τρομερό σουτ εκτός περιοχής ο Τόμας έκανε το 1-0 και το ημίχρονο έκλεισε με δεύτερο γκολ των γηπεδούχων. Ο Αθανασίου έκανε στο 45' πέναλτι στον Μπετανκόρ και εκτελώντας το ο Ουάρντα βρήκε δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δίχως συγκινήσεις. Για πάνω από ένα τέταρτο δεν γινόταν τίποτα στο ματς μέχρι το πέναλτι που έκανε ο Δεληγιαννίδης στον Λεό στο 63'. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κόντε μειώνοντας σε 2-1, ενώ στο 68' ο ΠΑΣ Γιάννινα άγγιξε την ισοφάριση. Το σουτ του Σόρια κόντραρε και ο Γούλερι έδιωξε προ κενής εστίας πάνω στη γραμμή. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και ο Πανσερραϊκός διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα έως το τέλος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Δεληγγιανίδης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Ουεντραόγκο, Οικονόμου (77΄Στάικος), Τομάς (88′ Nτανκερλούι), Ουάρντα, Αλεξιτς (77′ Χατζηστραβός), Μπετανκόρ (66′ Γούλερι).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Αθανασίου,Σορία, Παντελάκης (49′ Μπακαδήμας), Εραμουσπε, Κιάκος (46′ Πανάγου), Τζίνο (59′ Mπεγκάλα) , Ριένστρα (46′ Κύρκος), Καραχάλιος, Λέο (72′ Παμλίδης), Ροσέρο, Κόντε.