08/09/2024
Ειδήσεις | Παρασκευή 5 Ιουλίου 2024 - 21:50

Στα ημιτελικά η Ισπανία, πέταξε έξω τη Γερμανία

Με γκολ του Μερίνο στο τέλος της παράτασης οι Ισπανοί επικράτησαν 2-1 των Γερμανών

Ματσάρα με τα όλα της και στο τέλος κερδίζουν οι... Ισπανοί! Το βράδυ της Παρασκευής (5/7) η «φούρια ρόχα» επικράτησε στην παράταση με 2-1 της Γερμανίας και πέρασε στα ημιτελικά του Euro 2024.

Ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και τελικά άφησε εκτός τους οικοδεσπότες. Με ένα γκολ και μία ασίστ ο Όλμο έκανε τη διαφορά και έδωσε την πρόκριση στη χώρα του.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε γκολ και οι φάσεις ήταν μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού. Στο 15' ο Γιαμάλ αστόχησε και δύο λεπτά μετά ο Ρουίθ δεν κατάφερε να νικήσει τον Νόιερ. Μία καλή στιγμή είχαν οι Γερμανοί με τον Χάβερτς.

Με την έναρξη του δεύτερου η Ισπανία βρήκε γκολ. Στο 51' ο Γιαμάλ γύρισε για τον Όλμο και εκείνος σκόραρε με πλασέ στην κίνηση. Αυτό το τέρμα χάλασε το μυαλό των Ισπανών, οι οποίοι οπισθοχώρησαν πάρα πολύ σταδιακά.

Η Γερμανία το εκμεταλλεύτηκε, είχε δοκάρι στο 76' με τον Φίλκρουγκ και έξι λεπτά μετά μία ακόμη σημαντική φάση με τον Χάβερτς. Η τρίτη ήταν και φαρμακερή. Στο 89' ο Κίμιχ πήρε την κεφαλιά και ο Βιρτς με μονοκόμματο σουτ ισοφάρισε.

Στην παράταση η Ισπανία κυριάρχησε ξανά, αλλά δίχως να βγάλει ευκαιρίες. Μία φάση είχε με τον Ογιαρθάμπαλ και μία ο Βιρτς για τη Γερμανία. Τελικά στο 119' ο Μερίνο με κεφαλιά έδωσε τη λύση για τους Ισπανούς μετά τη σέντρα του Όλμο και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ντε Λα Φουέντε): Ουνάι Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάν (46’ Νάτσο), Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Πέδρι (8’ Ντάνι Όλμο), Φαμπιάν Ρουίθ (102’ Χοσέλου), Νίκο Γουίλιαμς (79’ Μίκελ Μερίνο), Γιαμάλ (63’ Φεράν Τόρες), Μοράτα (79’ Ογιαρθάμπαλ).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρούντιγκερ, Τα (80’ Τόμας Μίλερ), Ράουμ (57’ Μίτελσταντ), Εμρέ Τσαν (46’ Βιρτς), Κρόος, Γκιντογάν (57’ Φίλκρουγκ), Μουσιάλα, Σανέ (46’ Άντριχ), Χάβερτς (91’ Άντον).