08/09/2024
Ειδήσεις | Σάββατο 6 Ιουλίου 2024 - 00:47

Στους «4» η Γαλλία!

Σε ένα αρκετά κακό ματς που δεν είχε γκολ στην κανονική διάρκεια και την παράταση οι «τρικολόρ» επικράτησαν με 5-3 στα πέναλτι της Πορτογαλίας

Σε ένα παιχνίδι που στη μεγαλύτερη διάρκειά του θύμιζε αυτά της Σούπερ Λίγκας 2 και όχι του Euro 2024 η Γαλλία κατάφερε να περάσει στα ημιτελικά της διοργάνωσης λυγίζοντας στα πέναλτι με 5-3 την Πορτογαλία το βράδυ της Παρασκευής (5/7).

Οι Γάλλοι είχαν ξανά τρομερό πρόβλημα στη δημιουργία, οι Πορτογάλοι τα πήγαν λίγο καλύτερα σε αυτό τον τομέα, αλλά σε 120 λεπτά γκολ δεν έβαλε κανένας. Ωστόσο, οι «τρικολόρ» βρήκαν τον τρόπο να περάσουν και θα παίξουν στην επόμενη φάση με την Ισπανία.

Κακοποίηση του ποδοσφαίρου ήταν το πρώτο ημίχρονο. Ουσιαστικά δεν υπήρχαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ο ένας φοβόταν τον άλλον, αν και η Πορτογαλία είχε μεγαλύτερη διάθεση να παίξει ορθολογικά.

Σημαντική δράση υπήρχε μόνο σε ένα διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 61' ο Μενιάν απέκρουσε σουτ του Μπρούνο Φερνάντες και αμέσως μετά ο Κανσέλο αστόχησε, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Γάλλος τερματοφύλακας απέκρουσε σουτ του Βιτίνια και τακουνάκι του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η Γαλλία απάντησε πρώτα με τη μεγάλη ευκαιρία του Κόλο Μουανί στο 66'. Τέσσερα λεπτά μετά είχε μία ακόμη καλή στιγμή με τον Καμαβινγκά και μετά το χάος. Έτσι πήγε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο καλές στιγμές είχαν μόνο οι Πορτογάλοι. Η πρώτη ήταν στο 93' με τον Κριστιάνο Ρονάλντο και η επόμενη στο 102' με τον Λεάο. Η τρίτη στο 108', όταν ο Φέλιξ επίσης απέτυχε να νικήσει τον Μενιάν.

Ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι και εκεί η Γαλλία τα έβαλε όλα. Από τους Πορτογάλους έχασε ο Φέλιξ το τρίτο και έτσι το φινάλε βρήκε τους «τρικολόρ» να πανηγυρίζουν.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Ντιόγκο Κόστα, Νούνο Μέντες, Πέπε, Ντίας, Ζοάο Κανσέλο (74’ Σεμέντο), Βιτίνια, Ζοάο Παλίνια (90’ Ρούμπεν Νέβες), Μπερνάρντο Σίλβα, Μπρούνο Φερνάντες (74’ Κονσεϊσάο), Λεάο (106’ Ζοάο Φέλιξ), Ρονάλντο.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν, Ερναντέζ, Σαλιμπά, Ουπαμεκανό, Κουντέ, Τσουαμενί, Καντέ, Καμαβίνγκα (91’ Γιουσούφ Φοφανά), Γκριεζμάν (67’ Ντεμπελέ), Κόλο Μουανί (86’ Τουράμ), Μπαπέ (106’ Μπαρκολά).