08/09/2024
ΠΑΟΚ | Σάββατο 13 Ιουλίου 2024 - 18:04

Νέα φιλική ήττα για τον ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» έχασαν με 2-1 από τη Σεν Ζιλουάζ παρουσιάζοντας ξανά αρκετά αμυντικά προβλήματα

Ούτε σε αυτό το φιλικό έπεισε ο ΠΑΟΚ... Το απόγευμα του Σαββάτου (13/7) αντιμετώπισε τη Σεν Ζιλουάζ στο Χορστ και γνώρισε την ήττα με 2-1.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο απογοήτευσαν. Δεν είναι μόνο τα δύο τέρματα που δέχτηκαν, αλλά και η γενικά προβληματική ανασταλτική τους εικόνα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και είχε την πρώτη καλή ευκαιρία μόλις στο 5' με τον Μουργκ. Στο 17' απείλησε ο Σάστρε και τρία λεπτά μετά ο Σβαμπ με προβολή δεν βρήκε στόχο. Αυτό έγινε στο 1-0 όταν ο Τόμας κέρδισε από λάθος του Φρανσουά και ο Αυστριακός σκόραρε. Την τελευταία φάση του ημιχρόνου την είχε ο Τόμας στο 32'.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έγινε το 1-1. Στο 50' ο Ντέιβιντ με κοντινή προβολή ισοφάρισε, ενώ εννιά λεπτά μετά ο Μπάμπα αστόχησε με σουτ εκτός περιοχής. Στο 66' ήρθε η ανατροπή και με τον Καραγκού, ο οποίος λίγο μετά άγγιξε και το 3-1. Στο 71' είχε δοκάρι ο Ντέιβιντ και στη συνέχεια ο Τάισον έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή του ματς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Τάισον, Τόμας.

ΣΕΝ ΖΙΛΟΥΑΖ (Σεμπάστιεν Ποκονιόλι): Μόρις, Ράσμουσεν, Αγιένσα, Τεκλάμπ, Φρανσουά, Κάστρο-Μόντες, Πουέρτας, Βανχούτε, Ματσίντα, Φουσεϊνί, Ντονί.