19/04/2024
Ισπανία | Δευτέρα 8 Νοεμβρίου 2021 - 00:02

Σταθερά πρώτη η Ρεάλ Σοσιεδάδ

Πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Οσασούνα με 2-0

Στο... ρετιρέ της Πριμέρα Ντιβιθιόν παρέμεινε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, κερδίζοντας την Κυριακή (7/11) εκτός έδρας την Οσασούνα με 2-0 για τη 13η αγωνιστική.

Ο Μερίνο άνοιξε το σκορ στο 72', το τρίποντο «κλείδωσε» δέκα λεπτά αργότερα ο Γιανουζάι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και οι Βάσκοι με 28 βαθμούς κράτησαν το +1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Σεβίλλη, με την τελευταία να παίρνει τη νίκη στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας με 2-0 κόντρα στην Μπέτις.

Από την πλευρά της, η πρωταθλήτρια Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε στο 3-3 με τη Βαλένθια στο «Μεστάγια», μετρώντας 23 βαθμούς στην 4η θέση κι ενώ μάλιστα δέχθηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Παρασκευή (5/11)

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Κάντιθ 0-1 (6' Σάλβι Σάντσεθ)

Σάββατο (6/11)

Εσπανιόλ - Γρανάδα 2-0 (30' Πεντρόσα, 42' Ντε Τομάς)

Θέλτα - Μπαρτσελόνα 3-3 (52', 90'+6 Άσπας, 74' Νολίτο - 5' Φατί, 18' Μπουσκέτς, 34' Ντεπάι)

Αλαβές - Λεβάντε 2-1 (77' πέν., 90'+1 Χοσέλου - 13' Nτε Φρούτος)

Ρεάλ Μαδρίτης - Ράγιο Βαγιεκάνο 2-1 (14' Kρόος, 38' Μπενζεμά - 77' Φαλκάο)

Κυριακή (7/11)

Βιγιαρεάλ - Χετάφε 1-0 (10' Τριγκέρος)

Βαλένθια - Ατλέτικο Μαδρίτης 3-3 (50' αυτ. Σάβιτς, 90'+2, 90'+6 Ντούρο - 35' Σουάρες, 58' Γκριεζμάν, 60' Βρσάλικο)

Μαγιόρκα - Έλτσε 2-2 (72' πέν. Σεβίγια, 90'+5 Μαφέο - 68', 75' Μπογέ)

Οσασούνα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2 (72' Μερίνο, 82' πέν. Γιανουζάι)

Μπέτις - Σεβίλλη 0-2 (55' Ακούνια, 81' αυτ. Μπεγερίν)