28/03/2024
Άλλα αθλήματα | Δευτέρα 8 Νοεμβρίου 2021 - 00:44

Φόρμουλα 1: Κέρδισε και στο Μεξικό ο Φερστάπεν και αγγίζει τον τίτλο

Στο +19 από τον Χάμιλτον ο Ολλανδός πιλότος της Red Bull

Πολύ κοντά στο να στεφθεί πρωταθλητής στη φετινή Φόρμουλα 1 είναι ο Μαξ Φερστάπεν, που ήταν ο νικητής και στο κυριακάτικο (7/11) γκραν πρι του Μεξικού.

Ο Ολλανδός πιλότος της Red Bull έφτασε τους 312,5 βαθμούς και τέσσερις γύρους πριν το τέλος της σεζόν βρίσκεται στο +19 από τον παγκόσμιο πρωταθλητή Λιούις Χάμιλτον (έχει 293,5 βαθμούς), ο οποίος τερμάτισε στη δεύτερη θέση με τη Μercedes, ενώ τρίτος με την έτερη Red Bull ήταν ο Πέρες.

Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Γκασλί (ΑlphaTauri), Λεκλέρκ (Ferrari), Σάινθ (Ferrari), Φέτελ (Aston Martin), Ραϊκόνεν (Αlfa Romeo), Αλόνσο (Αlpine) και Nόρις (McLaren).

Στο πρωτάθλημα κατασκευαστών γίνεται μεγάλη μάχη, με τη Μercedes να μετρά 478,5 βαθμούς και τη Red Bull να μειώνει στον πόντο (477,5 βαθμοί).