19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021 - 17:00

Λύγισε την ΑΕΛ ο Ολυμπιακός Β'

Με γκολ του Κωστή οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 1-0

Tη δεύτερη νίκη του στον 1ο όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2 πήρε το Σάββατο (20/11) ο Ολυμπιακός Β', κερδίζοντας με 1-0 την ΑΕΛ στις εγκαταστάσεις του Ρέντη για την 3η αγωνιστική.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι», που έχουν ματς λιγότερο, είναι για την ώρα στην κορυφή με 6 βαθμούς, ενώ οι «βυσσινί» -που έχουν κάνει το ρεπό τους- δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στις επιτυχίες μετά τη νίκη επί του Απόλλωνα Λάρισας κι έχουν 3 βαθμούς στην 3η θέση.

Το α' ημίχρονο ήταν αρκετά μέτριο, με μοναδική καλή στιγμή αυτή του 22', όταν ο Μαρίνος έκανε το γύρισμα και δεν μπόρεσαν ο Μπα με τον Βοΐλη να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, για να αποκτήσει ενδιαφέρον το παιχνίδι στο τελευταίο τέταρτο, με τον Κωστή να πιάνει το σουτ στο 76' και την μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τζολάκης νίκησε στο τετ α τετ τον Όγκμποε σε μια σπουδαία ευκαιρία για τους Θεσσαλούς.

Εντέλει, στο 79' ο Κωστή σούταρε εκτός περιοχής, κόντραρε η μπάλα στον Ομάρ και ο Θεοδωρόπουλος δεν μπόρεσε να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του για το γκολ που έκρινε τον αγώνα.

Η ΑΕΛ δεν είχε απαντήσεις να δώσει στα εναπομείναντα λεπτά και οι παίκτες του Αριέλ Ιμπαγάσα πήραν το τρίποντο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουκούλας του Συνδέσμου Λέσβου με βοηθούς τη Δέτση του Συνδέσμου Αθηνών και τον Δημόπουλο του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

Κίτρινες: 15' Μπα - 35’ Ηλιάδης.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' (Αριέλ Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Νίκολιτς, Αποστολόπουλος, Κινκουέ, Μπαγκαλιάνης, Ξενιτίδης, Σουρλής, Σαπουντζής (46' Μαυρουδής), Μαρίνος (64' Κίτσος), Βοΐλης (64' Κωστή), Μπα (90'+1 Ντόη).

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος (85' Θ. Παπαγεωργίου), Ομάρ, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Κ. Παπαγεωργίου (85' Γρηγορόπουλος), Κολομπίνο, Μαυριάς, Συμελίδης (60' Ακούνια), Νικολιάς (75' Ταχάρ), Όγκμποε.