28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2021 - 18:02

Τα έχανε και έμεινε στο Χ η Νίκη Βόλου

Λευκή ισοπαλία για τους «κυανόλευκους» της Μαγνησίας με τον Απόλλωνα Πόντου (0-0) * Ζήτησαν πέναλτι οι Θεσσαλοί

Την τρίτη της ισοπαλία σε ισάριθμα παιχνίδια έφερε η Νίκη Βόλου το απόγευμα της Κυριακής (21/11) για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη ήταν ανώτερη του Απόλλωνα Πόντου στο γήπεδο του Μακεδονικού, ωστόσο δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της και αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τους Θεσσαλονικείς. Έτσι έχει τρεις βαθμούς από τρεις ισοπαλίες, ενώ για τους «κοκκινόμαυρους» ο βαθμός ήταν ο πρώτος φετινός, έχοντας όμως και ένα ματς λιγότερο.

Με τη… σέντρα η Νίκη Βόλου έδειξε τις διαθέσεις της για να φτάσει στο γκολ και απείλησε μόλις στο 2’ με το σουτ του Τζιώρα από τον άξονα, με τον Πολίτη να αποκρούει προσωρινά και την μπάλα να φτάνει στον Πάνο ο οποίος αστόχησε από το ύψος της περιοχής. Ένα λεπτό μετά ο Τζιώρας από κοντά έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Φτάνοντας στο 20ο λεπτό ο Πάνος με βολίδα από εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ ο Αργεντινός άσος της Νίκης έχασε μοναδική ευκαιρία στο 36’ για το 0-1 όταν έκανε το πλασέ με το αριστερό μέσα στην περιοχή με τον Αμαραντίδη σωτήρια την τελευταία στιγμή να αποκρούει την μπάλα πριν τη γραμμή της εστίας. Με τη συμπλήρωση του 45λεπτου οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Καλαϊτζίδη, ωστόσο ο Αλάμπεης έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, όμως και πάλι οι ευκαιρίες είχαν χρώμα «κυανόλευκο»…

Έτσι στο 55’ ο Πάνος μετά από αντεπίθεση έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ, ενώ στο 64’ ο Ροχάνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Όσο περνούσε η ώρα τόσο ο Απόλλων Πόντου γυρνούσε όλο και πιο πίσω, ενώ η Νίκη Βόλου αύξησε την πίεσή της για το γκολ της νίκης. Ο Πάνος που ήταν μέσα στις φάσεις ήταν πρωταγωνιστής και στο 83’ με το σουτ που επιχείρησε να περνά άουτ. Πέντε λεπτά μετά δυνατή κεφαλιά του Κάσσου ανάγκασε τον Πολίτη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η μπάλα στην κεφαλιά του Παναγιωτίδη πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Πολίτη.

Διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών), Βοηθοί: Τσακίρης, Χατζηνάκος (Δράμας), 4ος: Τσοπουλίδης (Ξάνθης)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Σουντουρά, Καλαϊτζίδης, Ενομό, Μπαργκάν, Καλογέρης, Ζαχαράκης, Αμαραντίδης, Παπαϊωάννου, Ξιφλίνος (62′ Δεινόπαπας), Φράγκος.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Πάνος, Τζοβάρας (61′ Κάσσος), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Αλιατίδης (68′ Βλαχομήτρος), Τσουκαλάς, Παναγιωτίδης, Γκαρσία, Ροχάνο, Τζιώρας (62′ Κυριακίδης).