18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2021 - 18:31

Σεβάστηκε την Καβάλα και σταμάτησε στα επτά γκολ ο Πιερικός...

Με 7-0 η επικράτηση των «μελανόλευκων»

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Πιερικός την κυριακάτικη (21/11) εντός έδρας αναμέτρηση με την Καβάλα, για να συντρίψει με 7-0 τον αντίπαλό του στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Ένα αποτέλεσμα βέβαια που δεν προκαλεί ιδιαίτερη έκπληξη από τη στιγμή που οι «αργοναύτες» έχουν γνωστοποιήσει ότι το ρόστερ αποτελείται κατά κόρον από αθλητές άλλων αθλημάτων, συνεπώς εξ ορισμού οι «μελανόλευκοι» είχαν εύκολο έργο.

Ο Χαντζάρας με δυνατό σουτ από αριστερά στο 3ο λεπτό σημάδεψε το δοκάρι, για να γίνει το 1-0 στο 5' με κεφαλιά του Εμπουσί στο δεύτερο δοκάρι ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Χαντζάρας.

Στο 7' μετά από γύρισμα του Χαντζάρα ο Καρανάτσιος με πλασέ από τη μικρή περιοχή βρήκε δίχτυα για το 2-0, με το τρίτο τέρμα να σημειώνει ο Παντελιάδης με κεφαλιά στο 29' μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μηλιώτης.

Στο 34' ο Χαντζάρας βρήκε δίχτυα με κοντινό σουτ, ο Ζαφειράκης σημείωσε το 5-0 στο 37' με ωραίο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, με τον Μαυρίδη να χρίζεται με τη σειρά του σκόρερ στο 47ο λεπτό και τους παίκτες του Νίκου Θεοδοσιάδη να... κόβουν ταχύτητα από εκεί και πέρα, δείχνοντας και τον δέοντα σεβασμό στον αδύναμο ΑΟΚ.

Εντέλει, το 7-0 διαμορφώθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καγκελίδη στο 86', με την ομάδα της Κατερίνης να μετρά 4 βαθμούς στην 4η θέση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσιμεντερίδης του Συνδέσμου Κοζάνης με βοηθούς τον Ζίρδα του Συνδέσμου Αθηνών και τον Αναστασίου του Συνδέσμου Θεσσαλίας.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Τζήμας, Μηλιώτης (46' Μουρατίδης), Παντελιάδης (46' Καγκελίδης), Γιαλαμίδης, Εμπουσί, Κριμιτζάς, Ίτσιος (46' Παπουτζίδης), Ζαφειράκης, Μπουολί (46' Πέλκας), Καρανάτσιος, Χαντζάρας (46' Μαυρίδης).

ΚΑΒΑΛΑ (Νίκος Καραμπιμπέρης): Παπαποστόλου, Γιαννακός, Θαλασσινός, Βορδοναράκης, Κλεπουσνιώτης, Ταχτατζίδης, Παπαδόπουλος, Καμαρίδης, Λαμπαδίτης, Χατζηγεωργίου, Δραγανίδης (71' Μπουτζατζάς).