25/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 24 Νοεμβρίου 2021 - 20:18

Σεφτέ με τριάρα ο Ολυμπιακός Βόλου

Πρώτη νίκη για τους «ερυθρολεύκους» της Μαγνησίας, 3-2 τον Απόλλωνα Πόντου

Την πρώτη του νίκη σημείωσε το απόγευμα της Τετάρτης (24/11) ο Ολυμπιακός Βόλου καθώς επικράτησε με 3-2 του Απόλλωνα Πόντου για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι «ερυθρόλευκοι» της Μαγνησίας έκαναν τα εύκολα δύσκολα καθώς προηγήθηκαν με 2-0 στο δεκάλεπτο, αλλά και με 3-0, όμως τα δύο τέρματα που δέχτηκαν στη συνέχεια, έφεραν και λίγο άγχος. Πάντως η ουσία για το σύνολο του Γιώργου Βαζάκα ήταν η νίκη με την οποία ανέβηκε στην 7η θέση με 5 πόντους, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη, είναι μία θέση παρακάτω με 4 βαθμούς, ισόβαθμη με Πιερικό, Ηρακλή.

Μόλις στο 3’ ο Σιαφά με πλασέ μετά από σέντρα του Γραικού έκανε το 1-0, ενώ τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με πρωταγωνιστές ξανά τον Γραικό με τον Σιαφά. Ο πρώτος με κάθετη βρήκε τον Σιαφά και εκείνος με ένα νέο πλασέ έκανε δύο τόσο τα τέρματα της ομάδας του, όσο και τα προσωπικά του.

Ουσιαστικά αυτά ήταν και τα όσα έγιναν στο πρώτο 45λεπτο καθώς το γρήγορο 2-0 έδωσε τη δυνατότητα στους Βολιώτες να… απελευθερωθούν, ενώ οι φιλοξενούμενοι απογοητεύτηκαν…

Ο Σκοπελίτης ήταν αυτός που στο 53’ έκανε το 3-0 όταν βρέθηκε στην κατάλληλη θέση μετά την κεφαλιά του Σιαφά στο δοκάρι, δείχνοντας ότι τα πάντα κρίθηκαν… Όμως η χαλαρότητα των γηπεδούχων δεν έμεινε… αναπάντητη από τον Απόλλωνα Πόντου που δεν είχε τίποτα να χάσει.

Έτσι, τρία λεπτά μετά ο Καλογέρης με πλασέ έκανε το 3-1 δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του, ενώ στο 87’ ο Δαλιανόπουλος με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-2 κάνοντας θρίλερ τα τελευταία λεπτά. Στις καθυστερήσεις στο σουτ του Ενομό, ο Ξενοδόχοβ μπλόκαρε την μπάλα κρατώντας τη νίκη για τον Ολυμπιακό Βόλου.

Κίτρινες: 64’ Ναά, 74’ Σουλεϊμάν

Διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών), Βοηθοί: Αραβίδης (Αθηνών), Πριόνας (Ευβοίας), 4ος: Αλάμπεης (Αθηνών).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γιώργος Βαζάκας): Ξενοδόχοβ, Γραικός, Ναά (83’ Κόκας), Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Σκοπελίτης (73’ Χατζής), Κόλα, Κουντουριώτης, Βερνάρδος, Μπάτροβις (61’ Κατσούκης), Σιαφά (61’ Σουλεϊμάν).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Φράγκος, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Ζαχαράκης, Καλαϊζίδης, Σουντουρά, Παπαϊωάννου, Ξιφολίνος (73’ Μπαργκάν), Δεινόπαπας (46’ Ενομό).

Πηγή ΦΩΤΟ: goalpost.gr