29/03/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2021 - 20:17

Κρεσέντο τριπόντων και μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα Πατρών

Εκπληκτική από τα 6.75 η ομάδα του Βετούλα, 95-91 τον ΠΑΟΚ σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι

Παιχνίδι με αμείωτο ενδιαφέρον και αγωνία ως το φινάλε έλαβε χώρα στην Πάτρα το απόγευμα του Σαββάτου (4/12) ανάμεσα στον Απόλλωνα και τον ΠΑΟΚ για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα της Πάτρας έφτασε στη νίκη με 95-91 έχοντας απίστευτο κρεσέντο τριπόντων καθώς ευστόχησε στα μισά σχεδόν από όσα εκτέλεσε, 17/35 συγκεκριμένα και με το ροζ φύλο αγώνα ανέβηκε στο 4-4, ενώ ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 2-6.

Δυνατά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης μπήκαν οι Πατρινοί έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Τσαλμπούρη που πέτυχε 25 πόντους (συν 6 ασίστ), Κόλεμαν που πέτυχε άλλους 20 και Δίπλαρο με 12 πόντους, εκ των οποίων οι 4 τελευταίοι που έδωσαν τη νίκη στον Απόλλωνα, συν 6 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο ΝτιΛέο με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 22 πρόσθεσε ο Λοβ χωρίς να αρκούν πάντως για τη νίκη.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε ο Απόλλωνας προηγούμενος 8-2 στο 3’ αλλά τον ΠΑΟΚ να μαζεύει τη διαφορά και να φτάνει στο 10-10 στα μισά της πρώτης περιόδου, πριν ξεκινήσει τον καταιγισμό από τα 6.75 ο Απόλλων για το 27-20 του δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο, αρχικά +12 (34-22) με τη μέγιστη να είναι ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου +16 (53-37).

Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο και παρότι βρέθηκαν και στο -21 (65-44) με σερί 17-1 μείωσαν σε 66-61 βάζοντας «φωτιά» στην αναμέτρηση. Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με διαφορά έξι πόντων υπέρ της ομάδας του Βετούλα (74-68). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι και μάλιστα στο 36’ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 80-83 πριν αναλάβουν δράση οι Ντέιβις, Δίπλαρος που με τρίποντα έφεραν την ομάδα τους ξανά μπροστά στο σκορ (91-89) πριν σκοράρει ο δεύτερος 4 πόντους για το τελικό 95-91.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 3 (1), Τσαλμπούρης 25 (4), Διαμαντάκος 7 (1), Δίπλαρος 12, Τόμας 13 (2), Κόουλμαν 20 (5), Τσιακμάς 5 (1), Ζούμπος, ΜακΛάχλιν, Ντέιβις 10 (2).

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Λαβ 22, ΝτιΛέο 24 (5), Μάντζαρης 10, Καμπερίδης Γ. 4, Ογκμπέιντε 15, Χριστοδούλου 6, Καμπερίδης Μ, Καμαριανός 8, Ρούμογλου, Τολιόπουλος 2.