28/03/2024
Ιταλία | Τρίτη 18 Ιανουαρίου 2022 - 00:12

Σοκ στο φινάλε για τη Μίλαν

Εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Σπέτσια με γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων * Διπλό η Νάπολι * Εξάρα για τη Φιορεντίνα

Θύμα μεγάλης έκπληξης έπεσε τη Δευτέρα (17/1) η Μίλαν, χάνοντας μέσα στο «Σαν Σίρο» με 2-1 απο τη Σπέτσια για την 22η αγωνιστική της Σέριε Α.

Έτσι, οι «ροσονέρι» έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν κορυφή και με 48 βαθμούς παρέμειναν στο -2 από την Ίντερ, με τον Λεάο να ανοίγει το σκορ στο 45'+1 κι ενώ ένα λεπτό νωρίτερα είχε αστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι ο Τεό Ερναντέζ.

Το 1-1 σημείωσε ο Αγκουντέλο στο 64', όλα έδειχναν ισοπαλία και το σοκ για τους Μιλανέζους ήρθε από το γκολ του Γκιασί στο 90'+6, με τη Σπέτσια να μετρά 22 πόντους στη 14η θέση.

Την ίδια στιγμή, η Νάπολι πήρε το διπλό με 2-0 επί της Μπολόνια κι έφτασε τους 46 βαθμούς στην 3η θέση, ενώ η Φιορεντίνα ήταν εντυπωσιακή ενάντια στην Τζένοα και τη συνέτριψε με 6-0, μετρώντας 35 βαθμούς στην 6η θέση.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Σάββατο (15/1)

Σαμπντόρια - Τορίνο 1-2 (18' Καπούτο - 27' Σίνγκο, 67' Πράετ)

Σαλερνιτάνα - Λάτσιο 0-3 (7', 10' Ιμόμπιλε, 66' Λατσάρι)

Γιουβέντους - Ουντινέζε 2-0 (19' Ντιμπάλα, 79' ΜακΚένι)

Κυριακή (16/1)

Σασουόλο - Βερόνα 2-4 (54' Σκαμάκα, 67' Ντεφρέλ - 37' Καπράρι, 44', 57' πέν., 90'+4 Μπαράκ)

Βενέτσια - Έμπολι 1-1 (73' Οκερέκε - 26' Ζουρκόβσκι)

Ρόμα - Κάλιαρι 1-0 (33' πέν. Σέρτζιο Ολιβέιρα)

Αταλάντα - Ίντερ 0-0

Δευτέρα (17/1)

Μίλαν - Σπέτσια 1-2 (45'+1 Λεάο - 64' Αγκουντέλο, 90'+6 Γκιασί)

Μπολόνια - Νάπολι 0-2 (20', 47' Λοζάνο)

Φιορεντίνα - Τζένοα 6-0 (15' Οντριοθόλα, 34' Μποναβεντούρα, 42', 69' Μπιράγκι, 51' Βλάχοβιτς, 77' Τορέιρα)