20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2022 - 18:52

«Καθάρισε» με τεσσάρα ο σοβαρός Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» νίκησαν με 4-0 από το α' ημίχρονο την Αναγέννηση Καρδίτσας και σκέφτονται ήδη τους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας

Δεν ήθελε να μπει σε καμία περιπέτεια και τελείωσε τη δουλειά με συνοπτικές διαδικασίες.. Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση την Τετάρτη (19/1) στη Λεωφόρο, νίκησε με 4-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας και κατέστησε τυπική διαδικασία τον επαναληπτικό προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στη θεσσαλική πόλη.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν πολύ σοβαροί και συγκεντρωμένοι, ήταν και άκρως αποτελεσματικοί στο α' ημίχρονο -διάστημα στο οποίο έβαλαν και τα τέσσερα γκολ- συνεπώς σκέφτονται ήδη τον αντίπαλο που θα έχουν στους «4», που θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ανάμεσα στον Άρη και τη Λαμία.

Αϊτόρ, Βιτάλ και Κώτσιρας ξεχώρισαν για τους «πράσινους», Γκίνη και Μπενγκόα το πάλεψαν όσο μπορούσαν από πλευράς της ομάδας του Περικλή Αμανατίδη, η οποία έκανε την προσπάθειά της στο δεύτερο 45λεπτο για να πετύχει κάποιο γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ψέκασε, σκούπισε, τελείωσε...

Φουριόζο μπήκε το «τριφύλλι» στο ματς του «Απ. Νκολαΐδης» και μόλις στο 6' ο Βιτάλ ολοκλήρωσε τη συνεργασία των Βιγιαφάνιες και Αϊτόρ για το 1-0, ενώ ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός μετά από άλλη μία πάσα του Αϊτόρ χρίστηκε ξανά σκόρερ για το 2-0 στο 20'.

Έπαιζε καλό και στρωτό ποδόσφαιρο ο Παναθηναϊκός, ήταν φανερό ότι κόντρα σε μια ομάδα μικρότερης κατηγορίας θα έρχονταν και άλλα τέρματα, με τη σκυτάλη στο σκοράρισμα να παίρνει ο Αϊτόρ στο 32' μετά από υπέροχη κάθετη του Καρλίτος.

Ο τελευταίος με πανέμορφη λόμπα διαμόρφωσε στο 42' το τελικό αποτέλεσμα, για να ακολουθήσει ένα δεύτερο μέρος με χαμηλό ρυθμό από τους γηπεδούχους, που σκεπτόμενοι ότι τα παιχνίδια είναι απανωτά έκαναν συντήρηση δυνάμεων.

Οι Θεσσαλοί με ανορθόδοξο τρόπο επιχειρούσαν να φανούν απειλητικοί για την εστία του Διούδη και τελικά δεν έμελε να αλλάξει το 4-0 έως το σφύριγμα της λήξης, καθώς άλλωστε τα γκολ των Καρλίτος στο 64' και Παλάσιος στο 86' σωστά ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαπέτρου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Κωσταρά του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας και τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Μακεδονίας. Διαιτητής VAR ήταν ο Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου και βοηθός ο Πάτρας του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 34' Πλέγας, 55' Καρανίκας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Σάρλια, Σένκεφελντ, Πέρεθ, Μαουρίσιο (46' Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες (62' Λουντκβιστ), Αϊτόρ (76' Σάντσες), Βιτάλ (46' Παλάσιος), Καρλίτος (67' Ιωαννίδης).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Κουτρουμάνος (69' Πολίτης), Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Πλέγας, Βιδάλ (46' Μπάλλας), Μπραμπίγια (46' Καρανίκας), Μπενγκόα (69' Ξέρρας), Γκίνη, Μανιός (46' Λαρέα).