29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 20 Ιανουαρίου 2022 - 23:31

«Έσβησε» την ορμή του Άρη η Λαμία και πήρε το 0-0 στο «Κλ. Βικελίδης»!

Διπρόσωποι οι «κίτρινοι» έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στο α’ ημίχρονο χωρίς να σκοράρουν, αλλά στο δεύτερο μισό του ματς μπλοκαρίστηκαν από τους ανεβασμένους Φθιώτες * Ορθάνοιχτη η ρεβάνς στο «Αθ. Διάκος»

Δεν το έβαλα όταν μπορούσε και έτσι όλα είναι ανοιχτά… Ο λόγος για τον Άρη, που έμεινε στο 0-0 με τη Λαμία το βράδυ της Πέμπτης (20/1) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και πλέον οι λογαριασμοί των δύο αντιπάλων θα ξεκαθαρίσουν την επόμενη εβδομάδα στο «Αθανάσιος Διάκος».

Οι «κίτρινοι» μπήκαν με ορμή στο ματς και ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο α’ ημίχρονο, αλλά σε αυτό το διάστημα που πίεσαν πολύ και δημιούργησαν ευκαιρίες δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Οι Φθιώτες από την άλλη, αφού γλίτωσαν και άντεξαν μέχρι την ανάπαυλα, που ο αγώνας ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ανέβασαν την απόδοση τους.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν πιο συντονισμένη, έριξε το ρυθμό και «έσβησε» τη φόρα του Άρη… Έτσι όσο περνούσε η ώρα τόσο υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν στα δικά τους μέτρα την εξέλιξη, ανεβάζοντας την πίεση τους και κερδίζοντας πολλές μάχες στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Έτσι εκεί που ο Άρης είχε 11 τελικές μέχρι το 45’ σε όλο το β’ ημίχρονο έκανε άλλες 4 και απείλησε πραγματικά μόνο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Σαράνοφ έδιωξε το σουτ από θέση τετ α τετ και πλάγια μέσα στην περιοχή του Λόπεθ.

Ως εκ τούτου, ο Άρης αποδείχθηκε διπρόσωπος, ενώ η Λαμία παρά τις δύσκολες στιγμές που βίωσε αρχικά είναι η κερδισμένη, καθώς διατηρεί ακεραίες τις ελπίδες της για πρόκριση στους «4» του θεσμού απέναντι στην ομάδα του Άκη Μάντζιου, που παρά τη λευκή ισοπαλία παραμένει το φαβορί…

Κι όλα αυτά για τους Θεσσαλονικείς, που έβγαλαν τις παθογένειες του τελευταίου διαστήματος, καθώς πάλι δεν πέτυχαν γκολ, αν και ήταν σαφώς βελτιωμένοι ως γενική εικόνα από το Χ (πάλι 0-0) με τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος.

Για τον Άρη Μπερτόγλιο και Γκάμα ήταν ό,τι καλύτερο στο α’ ημίχρονο και μέχρι να κουραστούν, ενώ για τη Λαμία υπερπολύτιμος ήταν ο Ρόμανιτς με τα πολλά φάουλ που κέρδισε, πολλή δουλειά έκαναν στα πλάγια οι Προβυδάκης, Σαραμαντάς, στο κέντρο της άμυνας ο Γκόλεμιτς και φυσικά ανίκητος ήταν ο Σαράνοφ.

Καλά πήγε το ματς ο ρέφερι Περράκης (Αθηνών), παρά τη γκρίνια για να παίξει ντε και καλά έδρα από τους γηπεδούχους.
Σωστοί και οι βοηθοί: Μεϊντάνας (Αχαΐας), Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) AVAR: Κουρουμπίλια (Δ. Αττικής)

Κίτρινες: 81’ Σούντγκρεν, 90’+3 Φαμπιάνο - 66’ Γκόλεμιτς, 78’ Μπεχαράνο, 85’ Νούνιες, 90+9 Σαράνοφ.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα (60’ λ.τρ. Ντένις), Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ, Τζέγκο (60’ Εντιαγέ), Σάσα, Μανσίνι, Μπερτόγλιο (74’ Ιτούρμπε), Γκάμα(60’ Γκαρσία), Μάνος (74’ Λόπεθ).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Νούνιες (90’+3 Αντέτζο), Μπεχαράνο, Καραμάνος (71’ Μπανγκουρά), Ταϊρόν (64’ Τζανδάρης), Ρόμανιτς, Αραμπούλι.