23/04/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Παρασκευή 1 Ιουλίου 2022 - 18:36

Έχασε ο κακός Ολυμπιακός…

Οι «ρεζέρβες» των «ερυθρολεύκων», που πήραν τον περισσότερο χρόνο στο φιλικό με την Αρμίνια Μπίλεφελντ… πέταξαν την ευκαιρία στην ήττα με 3-1 από τους Γερμανούς

Πλήρωσε τα λάθη του και τιμωρήθηκε ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κακοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του 5ου φιλικού προετοιμασίας επί αυστριακού εδάφους κόντρα στην Αρμίνια Μπίλεφελντ την Παρασκευή (1/7) και έχασαν με 3-1…

Ο Πέδρο Μαρτίνς, που έδωσε περισσότερο χρόνο στις προοριζόμενες «ρεζέρβες» δεν έμεινε ευχαριστημένος με την εικόνα των πρωταθλητών Ελλάδας ειδικά στο α’ ημίχρονο και συνολικά από την αμυντική λειτουργία της ομάδας.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο 45λεπτο ήταν αναιμικός στα μετόπισθεν και ακίνδυνος μπροστά έτσι χωρίς να το καταλάβει βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τους Γερμανούς, οι οποίοι σκόραραν με σουτ τον Κλος στο 8’ και μονοκόμματο του Ρζατκόφσκι στο 22’…

Οι Πειραιώτες ως απάντηση μείωσαν το σκορ στο 35’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά (μακάρι να είχαν κι άλλοι τη φιλοτιμία – αγωνιστικότητα του) ο Τικίνιο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο, που υπερασπίστηκε τα γκολπόστ της Αρμίνια…

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου -κι ενώ είχε προηγηθεί από το 40’ η αναγκαστική αλλαγή του Κούτρη λόγω τραυματισμού-, ο Ολυμπιακός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ήταν φλύαρος…

Εν συνεχεία, μετά τις μαζικές αλλαγές οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν και από το 75’ πίεσαν, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για να φέρουν το ματς στα ίσια, ωστόσο, στο 88’ σε μια κόντρα η Αρμίνια εκμεταλλεύτηκε ξανά την αμυντική δυσλειτουργία των Πειραιωτών και με σουτ του Χακ στο 88’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Γενικά, πάντως, ο Ολυμπιακός έδειξε πως έχει δρόμο ακόμα για να φτάσει στο επίπεδο που θα χρειαστεί στα ματς της Ευρώπης και οι «ρεζέρβες» δεδομένα πέταξαν την ευκαιρία που τους δόθηκε…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μάρτινς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Μπα, Παπαδόπουλος (79′ Ρέαμπτσιουκ), Κούτρης (40′ λ.τρ. Μπαγκαλιάνης), Μπουχαλάκης, Κούντε (63′ Μ. Καμαρά), Καρβάλιο (79′ Μασούρας), Φαντιγκά (63′ Ζινκερνάγκελ), Βαλμπουενά (63′ Αμπ. Καμαρά), Τικίνιο (63′ Χασάν).