28/03/2024
Αγγλία | Κυριακή 7 Αυγούστου 2022 - 18:02

Ήττα με το... καλημέρα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Με 2-1 το σπουδαίο διπλό της Μπράιτον, που ήταν το πρώτο στην ιστορία της στο «Ολντ Τράφορντ»

Έχει πολύ δρόμο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για να γίνει ξανά ανταγωνιστική για τον τίτλο στην Πρέμιερ Λιγκ και αυτό αποδείχθηκε στην κυριακάτικη (7/8) πρεμιέρα της για τη σεζόν 2022-23, χάνοντας με 2-1 από την Μπράιτον μέσα στο «Ολντ Τράφορντ».

Ο Έρικ Τεν Χαγκ άφησε στον πάγκο τον Κριστιάνο Ρονάλντο και οι «κόκκινοι διάβολοι» βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στο α' ημίχρονο χάρη σε δύο γκολ του Γκρος στο 30ό και το 39ο λεπτό.

Ο Ρονάλντο, εντέλει, αντικατέστησε τον Φρεντ στο 53', πίεσαν οι γηπεδούχοι για τη μείωση του σκορ και το κατάφεραν με το αυτογκόλ του ΜακΆλιστερ στο 68', αλλά πέραν τούτου ουδέν.

Έτσι, η Μπράιτον πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη, μια και ήταν η πρώτη στην ιστορία της στην έδρα της Γιουνάιτεντ.

Tα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή (5/8)

Κρίσταλ Πάλας - Άρσεναλ 0-2 (20' Μαρτινέλι, 85' αυτ. Γκουεϊ)

Σάββατο (6/8)

Φούλαμ - Λίβερπουλ 2-2 (32', 72' πέν. Μίτροβιτς - 64' Νούνιες, 81' Σαλάχ)

Λιντς - Γουλβς 2-1 (24' Ροντρίγκο, 74' αυτ. Αΐτ Νούρι - 6' Ποντένσε)

Μπόρνμουθ - Άστον Βίλα 2-0 (2' Λέρμα, 80' Μουρ)

Νιούκαστλ - Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0 (58' Σαρ, 78' Γουίλσον)

Τότεναμ - Σαουθάμπτον 4-1 (21' Σεσενιόν, 31' Ντάιερ, 61' αυτ. Σαλισού, 63' Κουλουσέβσκι - 12' Γουόρντ-Πράουζ)

Έβερτον - Τσέλσι 0-1 (45'+9 πέν. Ζορζίνιο)

Κυριακή (7/8)

Λέστερ - Μπρέντφορντ 2-2 (33' Καστάν, 46' Ντιούσμπερι-Χολ - 62' Τόνεϊ, 86' Ντα Σίλβα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπράιτον 1-2 (68' αυτ. ΜακΆλιστερ - 30', 39' Γκρος)