28/03/2024
Champions League | Τετάρτη 10 Αυγούστου 2022 - 00:15

Απέκλεισε τη Μονακό στην παράταση η Αϊντχόφεν

Tα αποτελέσματα των ρεβάνς του 3ου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ * Τα ζευγάρια των πλέι οφ

Σπουδαία πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Αϊντχόφεν το βράδυ της Τρίτης (9/8), κερδίζοντας στην παράταση τη Μονακό με 3-2.

Μετά το 1-1 του πρώτου ματς στο «Λουί Ντε» για τον 3ο προκριματικό γύρο προέκυψε το 2-2 στο «Φίλιπς Στάντιον», με τον Φέρμαν να έχει ανοίξει το σκορ στο 21', τους φιλοξενούμενους ν' αγγίζουν το διπλό με τα γκολ των Μαριπάν στο 58' και Μπεν Γεντέρ στο 70', αλλά ο Γκουτιέρες στο 89' έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα ημίωρο και ο Λιουκ Ντε Γιονγκ, βρίσκοντας δίχτυα στο 109ο λεπτό, χάρισε την πρόκριση στην PSV.

Επόμενος αντίπαλος για τους Ολλανδούς η Ρέιντζερς, που έκανε την ανατροπή κόντρα στη βελγική Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ και νίκησε με 3-0 στο «Άιμπροξ Παρκ», με τον Τσόλακ να πετυχαίνει το ένα από τα τρία τέρματα των Σκωτσέζων.

Στα πλέι οφ πέρασαν και οι Μπενφίκα, Ντιναμό Κιέβου, Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Καραμπάγκ.

Tα αποτελέσματα των ρεβάνς του 3ου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ

Τρίτη (9/8)

Ζαλγκίρις Βίλνιους - Μπόντο Γκλιμτ 1-1 (39' Κίρεμεχ - 51' Μβούκα) {0-5}

Απόλλων Λεμεσού - Μακάμπι Χάιφα 2-0 (19' Ονγκέντα, 27' Κολ) {0-4}

Πιούνικ - Ερυθρός Αστέρας 0-2 (44' πέν. Κάνγκα, 60' Πάβκοφ) {0-5}

Βικτόρια Πλζεν - Σέριφ Τίρασπολ 2-1 (10' Κλίμεντ, 62' Μοσκέρα - 47' πέν. Ακανμπί) {2-1}

Μίντιλαντ - Μπενφίκα 1-3 (63' Σίστο - 23' Φερνάντες, 56' Αραούχο, 88' Ντιόγκο Γκονσάλβες) {1-4}

Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Λουντογκόρετς 4-2 ( 12' Ντρμιτς, 27' πέν., 44' Όρσιτς, 87' πέν. Πέτκοβιτς - 45'+4, 49' πέν. Ντεσπόντοφ) {2-1}

Φερεντσβάρος - Καραμπάγκ 1-3 (86' Τραορέ - 7' Ζούμπιρ, 54', 78' Βάτζι) {1-1}

Αϊντχόφεν - Μονακό 3-2 παρ., κ.α. 2-2 (21' Φέρμαν, 89' Γκουτιέρες, 109' Ντε Γιονγκ - 58' Μαριπάν, 70' Μπεν Γεντέρ) {1-1}

Στουρμ Γκρατς - Ντιναμό Κιέβου 1-2 παρ., κ.α. 1-0 (27' Χόλουντ - 97' Βιβτσαρένκο, 112' Τσιγκάνκοφ) {0-1}

Ρέιντζερς - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 3-0 (45' πέν. Ταβερνιέ, 58' Τσόλακ, 79' Τίλμαν) {0-2}