29/03/2024
ΑΡΗΣ | Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022 - 21:03

Αρνήθηκε να χάσει ο Άρης...

Φιλική ισοπαλία με τη Μακάμπι Χάιφα (2-2), βρίσκοντας δύο γκολ από το 90' και μετά * Και δύο δοκάρια είχαν οι «κίτρινοι»

Πολύ ενδιαφέρον αποδείχθηκε το κυριακάτικο (4/12) φιλικό παιχνίδι του Άρη με τη Μακάμπι Χάιφα, που έληξε ισόπαλο 2-2 στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Ο Άλαν Πάρντιου έκανε τις δοκιμές του επιλέγοντας το 3-5-2, με τους Ισραηλινούς να προηγούνται με 2-0, αλλά οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν με δύο γκολ από το 90' και μετά.

Ο Πιερό στο 10' άνοιξε το σκορ από κοντά και ύστερα από λάθος στην άμυνα των Θεσσαλονικέων, για να σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι ο Πάλμα στο 33' με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ματέο Γκαρσία με σουτ βρήκε και αυτός το δοκάρι, ενώ η Μακάμπι έδειχνε πιο αποτελεσματική με τον Τσιμπότα στο 69' να γράφει το 0-2.

Ο Άρης δεν τα παράτησε, ο Ντουκουρέ με σουτ στο 90' βρήκε δίχτυα και στο 90'+3 ο Πάλμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι απέτρεψε τη φιλική ήττα, παράβαση που καταλογίστηκε για χέρι του Λάι.

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Σιαμπάνης (67' Κουέστα), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Καμάτσο (77' Μαρμαρίδης), Μαζικού (83' Παναγίδης), Νταμπό (83' Σγούρος), Ματέο Γκαρσία (73' Ντουκουρέ), Ροντρίγκες (67' Γκαρθία), Γκρέι (63' Ιτούρμπε), Πάλμα.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Μπαράκ Μπάκχαρ): Μασπάτι, Σεκ, Γκέρσον, Μέιρ, Κορνούντ, Μοχάμεντ, Φανί, Τσέρι, Τσιμπότα, Ατζίλι, Πιερό.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Αράντ, Γκόλντμπεργκ, Ελιγιάχου, Μενάχεμ, Λεβί, Νταβίντ, Ρουκάβτσι, Σιμόν, Γιάριν, Λάι.