26/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 27 Μαΐου 2022 - 21:19

Εύκολη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά της Α1 για Ολυμπιακό

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί και με κορυφαίους τους Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ έκαναν το 2-0 απέναντι στο Περιστέρι (92-57)

Περιστέρι και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν το απόγευμα της Παρασκευής (27/05) για δεύτερη φορά στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ της Α1, με τους Πειραιώτες να κάνουν υγιεινό περίπατο, παίρνοντας εύκολα τη νίκη με σκορ 92-57 και την πρόκριση με 2-0 νίκες στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Προμηθέα Πατρών.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί, με τους Γουόκαπ και Βεζένκοβ να μην έχουν ουσιαστικά αντίπαλο. Το σκορ 13-29 υπερ των φιλοξενούμενων στο πρώτο δεκάλεπτο αποτυπώνει την πραγματικότητα, με το σκηνικό να διατηρείται και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους αντίστοιχους του Μίλαν Τόμιτς, με το σκορ στο ημίχρονο στο 22-51, με τους Πειραιώτες να έχουν διπλάσια ριμπάουντ και τριπλάσιες ασίστ το διάστημα αυτό. Το επιθετικό όπλο του Περιστερίου, Πέτεγουεϊ είχε σιγήσει. Μοναδικό μελανό σημείο ήταν η αποχώρηση του ΜακΚίσικ με πρόβλημα στο πόδι.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ντόρσεϊ, Παπανικολάου και Φαλ έκαναν ό,τι ήθελαν απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων, με τη διαφορά να αγγίζει και τους 38 πόντους. Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία, με τη διαφορά να διαμορφώνεται τελικά στους 35 πόντους και τον Ολυμπιακό να στρέφει το ενδιαφέρον του στη σειρά αγώνων με τους Πατρινούς του Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 22-51, 36-74, 57-92

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μίλαν Τόμιτς): Μπιλάλης, Αγκμπελέσε 4, Πέτεγουεϊ 6, Μωραϊτης 11 (1), Γκιέλο 13 (3), Φύτρος 2, Μπράουν 7, Σαλούστρος, Γκρέι 8 (2), Σταυρακόπουλος 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (2), Ντόρσεϊ 13 (2), Φαλ 7, Βεζένκοβ 15 (1), Παπανικολάου 6 (2), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 3 (1), Σλούκας 10 (2), Μάρτιν 9, Ζαν-Σαρλ 8, ΜακΚίσικ 3 (1).