26/04/2024
ΑΡΗΣ | Παρασκευή 1 Ιουλίου 2022 - 20:22

Άρης: Φιλική ήττα από το Αμβούργο με ανατροπή

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν στο πρώτο φιλικό της νέας αγωνιστικής περιόδου με σκορ 4-3 από τη γερμανική ομάδα αν και είχαν προηγηθεί 3-2 * Τραυματίστηκε ο Ντουκουρέ και έγινε αναγκαστική αλλαγή

Δυο αγωνιστικά πρόσωπα εμφάνισε ο Άρης στην πρώτη φιλική αναμέτρηση για τη νέα ποδοσφαιρική σεζόν, γνωρίζοντας την ήττα από το Αμβούργο με σκορ 4-3 την Παρασκευή (1/7). Η ελληνική ομάδα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τη λήξη του πρώτου 45λεπτου αλλά στις αρχές της επανάληψης δέχθηκε δυο μαζεμένα γκολ και οι Γερμανοί πανηγύρισαν εν τέλει τη φιλική νίκη.

Με 4-4-2 ξεκίνησε τον αγώνα ο Χερμάν Μπούργος, έχοντας τους Πάλμα και Χατζηιώαννου στην κορυφή της επίθεσης. Ο Ιτούρμπε (4' 1-0) έβαλε μπροστά την ομάδα της Θεσσαλονίκης, με τους Γερμανούς να ισοφαρίζουν γρήγορα (8' 1-1) αλλά ο Μαντσίνι «απάντησε» άμεσα, σκοράροντας για τον Άρη (11' 2-1). Η συνέχεια ανήκε στον Πίρσμαν, με τον πρώην άσο του ΠΑΣ Γιάννινα να σημειώνει αυτογκόλ (22' 2-2) αλλά να διορθώνει το λάθος του με γκολ (35' 3-2). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ δεν άλλαξε, με τις δυο ομάδες να παίζουν αρκετά ανοιχτά και να δίνουν λίγη σημασία στις άμυνές τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η στιγμή που άλλαξε τα δεδομένα ήταν ο τραυματισμός του Ντουκουρέ που αποχώρησε υποβασταζόμενος (53'). Μετά από λίγο, το Αμβούργο έφθασε στην πλήρη ανατροπή, με δυο γκολ σε ένα λεπτό (58' 3-3, 59' 4-3). Και όχι μόνον αυτό, αλλά οι Γερμανοί είχαν και δυο δοκάρια για να φθάσουν σε μεγαλύτερο σκορ. Η εικόνα του «θεού του πολέμου» δεν ήταν καλή, με προβλήματα συνοχής και λανθασμένο τρόπο ανάπτυξης. Οι παίκτες του Μπούργος έχουν βέβαια τον χρόνο να διορθώσουν τα κακώς κείμενα ενώ ακολουθεί το φιλικό παιχνίδι με τη Γάνδη τη Δευτέρα (4/7).

Το παρήγορο είναι ότι μετά το τέλος του φιλικού με το Αμβούργο, έγινε γνωστό ότι ο τραυματισμός του Ντουκουρέ προήλθε από χτύπημα στον αχίλλειο τένοντα και οι πρώτες εκτιμήσεις αναφέρουν ότι δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρός. Είναι σχεδόν σίγουρο, πάντως, ότι ο Ιβοριανός θα χάσει το επόμενο παιχνίδι με τους Βέλγους της Γάνδης.

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα (46' Σιαμπάνης), Πίρσμαν (46' Μαρμαρίδης), Εμπακατά, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (69' Χρυσόπουλος), Ντουκουρέ (54' λ.τρ. Ντιόπ), Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε (64' Χαϊροβιτς), Μαντσίνι (75' Ασλανίδης), Πάλμα, Χατζηιωάννου (46' Παναγίδης).