26/04/2024
Γερμανία | Παρασκευή 12 Αυγούστου 2022 - 23:56

Οι αλλαγές χάρισαν τη νίκη στη Ντόρτμουντ

Οι Βεστφαλοί βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο απέναντι στη Φράιμπουργκ αλλά εν τέλει επικράτησαν με σκορ 3-1 * Ήρθαν από τον πάγκο και σκόραραν οι Μπάινο-Γκίτενς, Μουκοκό και Βολφ

Με δυο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια έχει ξεκινήσει το νέο πρωτάθλημα της Μπουντεσλίγκα η Ντόρτμουντ καθώς το βράδυ της Παρασκευής (12/8) απέδρασε από το Φράιμπουργκ με τη νίκη (3-1).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γκρέγκοριτς (35') και έδειχναν ότι είναι ικανοί να αποσπάσουν θετικό αποτέλεσμα κόντρα στη μεγάλη αντίπαλό τους αλλά υπολόγιζαν χωρίς τις αλλαγές του τεχνικού των «κιτρινόμαυρων» Έντιν Τέρζιτς. Οι Μπάινο-Γκίτενς (77'), Μουκοκό (84') και Βολφ (88') μέσα σε 11 λεπτά κατόρθωσαν να μετατρέψουν το 1-0 σε 1-3 και να χαρίσουν τους τρεις βαθμούς στον σύλλογο της Βεστφαλίας που ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του γερμανικού πρωταθλήματος.

Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη επιτυχία της Ντόρτμουντ στο Φράιμπουργκ μετά από τρία χρόνια κατά τα οποία είχε γνωρίσει την ήττα δυο φορές ενώ ένα παιχνίδι είχε λήξει ισόπαλο με την τοπική ομώνυμη ομάδα.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

Παρασκευή (12/8)

Φράιμπουργκ - Ντόρτμουντ 1-3 (35' Γκρέγκοριτς - 77' Μπάινο-Γκίτενς, 84' Μουκοκό, 88' Βολφ)