Πρωτάθλημα | Τρίτη 14 Μαΐου 2024 - 18:32

Ούτε τώρα ο ΠΑΟΚ Β' απέναντι στον Ηρακλή

Διατήρησε το αήττητο ο «Γηραιός» με το 2-2 κόντρα στους «ασπρόμαυρους»

Έχουν σωθεί και οι δύο, τα τελευταία παιχνίδια γι' αυτούς είναι διαδικαστικά, αλλά ο ΠΑΟΚ Β' δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να νικήσει τον Ηρακλή.

Το απόγευμα της Τρίτης (14/5) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι άουτ του Βορείου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2 νικητής δεν υπήρξε στο γήπεδο του Μακεδονικού με το τελικό 2-2 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Στα σημαντικά η επιστροφή του Μάρκου Βελλίδη στην ενδεκάδα μετά από πέντε μήνες. Για ένα ημίχρονο κράτησε το μηδέν, ενώ το ίδιο έκανε και ο Μοναστηρλής. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική.

Στο 66' με κεφαλιά ο Γκμπενιόν έκανε το 0-1 και επτά λεπτά μετά ο Γρόσδης με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε. Στο 90'+2 ο Κούστα ξαναέδωσε προβάδισμα στον Ηρακλή, αλλά στο 90'+4 ο Πανίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-2 κι ενώ ακριβώς πριν είχε αποβληθεί για τους φιλοξενούμενους ο Αρόγιο.

Να σημειωθεί πως αυτό ήταν το όγδοο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων από τη στιγμή που δημιουργήθηκε ο ΠΑΟΚ Β', ο οποίος δεν έχει καταφέρει ποτέ να νικήσει τον Ηρακλή μετρώντας τέσσερις ισοπαλίες και άλλες τόσες ήττες.

Τρίτη (14/5)

ΠΑΟΚ Β' - Ηρακλής 2-2 (73' Γρόσδης, 90'+4 Πανίδης - 66' Γκμπενιόν, 90'+2 Κούστα)

Καμπανιακός - Κοζάνη (16:00)

Αναγέννηση Καρδίτσας - Αιολικός (16:00)