29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021 - 21:31

Νικητής στη Βάρη ο Εθνικός

Οι Πειραιώτες κέρδισαν με 2-1 τον Αστέρα

Το πρώτο φετινό διπλό στον 6ο όμιλο της Γ' Εθνικής πανηγύρισε την Κυριακή (14/11) ο Εθνικός, επικρατώντας με 2-1 του Αστέρα Βάρης για την 4η αγωνιστική.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με προβολή του Σάμιου ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε ο Φερναντίνιο, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 27' με πλασέ του Καλλιμάνη μετά από πάσα του Γκούμα.

Στο 45' έγινε το 1-2 με δημιουργό ξανά τον Φερναντίνιο, που εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Νικολόπουλος βρήκε δίχτυα.

Οι παίκτες του Θεόφιλου Καλύβα έψαξαν στο β' ημίχρονο κι ένα τρίτο γκολ, ωστόσο ο γκολκίπερ του Αστέρα, Μαρινάκης, έκανε σπουδαίες επεμβάσεις στο τετ α τετ με τον Σάμιο στο 55' και στο ωραίο σουτ του Διάκου στο 59'.

Ο Εθνικός με 6 βαθμούς βρίσκεται στην 5η θέση, όντας στο -4 από τον πρωτοπόρο Α.Ο. Πυλίου Κω.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ (Μιχάλης Κάτσικας): Μαρινάκης, Μαραγκουδάκης, Οικονομόπουλος, Νάκας, Χάιδος (70' Κατσικογιάννης), Νικολακόπουλος,(56' Νιούμαν), Μάγγος, Γκούμας, Λαθούρης, Καραλής (70' Καναβέτας), Καλλιμάνης.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Θεόφιλος Καλύβας): Μπαντίκος, Νταούλιας, Ζωγραφάκης, Παντελίδης, Νικολόπουλος, Ντάφλας, Διάκος (78' Παπαγεωργίου), Μπέλερης (89' Λύγκος), Φερναντίνιο, Σάμιος, Θέος (41' λ. τρ. Κακοσίμος (90' Λύγκος).