23/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 24 Νοεμβρίου 2021 - 19:01

Αναμενόμενα σαρωτική η Ξάνθη...

Με 6-0 το διπλό των Θρακιωτών κόντρα στην ταλαιπωρημένη Καβάλα

Mε συνοπτικές διαδικασίες πήρε η Ξάνθη το δεύτερο σερί τρίποντο στον 1ο όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2, επικρατώντας με 6-0 της Καβάλας την Τετάρτη (24/11) στο «Ανθή Καραγιάννη».

Εξ ορισμού το ματς της 4ης αγωνιστικής είχε ξεκάθαρο φαβορί, αφού οι «αργοναύτες» πορεύονται για την ώρα με νεαρά παιδιά που στην πλειονότητά τους δεν είναι καν ποδοσφαιριστές, οπότε ήταν φυσικό κι επόμενο να προκύψει το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Τάσος Δημητριάδης άνοιξε το σκορ στο 2' με σουτ, για να ακολουθήσουν δύο γκολ από τον Ιμπραΐμι με κεφαλιά στο 6' και σουτ στο 14' για το 0-3.

Ο Γκινσάρι βρήκε δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 24', ενώ ο Φαζός χρίστηκε σκόρερ στο 31ο λεπτό με κεφαλιά.

Ο Πλατέλλας διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 69' κι ενώ οι Θρακιώτες είχαν και δύο δοκάρια, το πρώτο στο α' ημίχρονο σε κεφαλιά του Μονρόζ και το δεύτερο στο β' ημίχρονο ύστερα από σουτ του Πλατέλλα.

Η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά με 7 βαθμούς είναι μαζί με τον Ολυμπιακό Β' στη 2η θέση και στο -3 από την πρωτοπόρο Βέροια.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αναστασόπουλος του Συνδέσμου Χαλκιδικής με βοηθούς τους Φράγιο και Βογιατζίδη, αμφότεροι του Συνδέσμου Μακεδονίας.

ΚΑΒΑΛΑ (Nίκος Καραμπιμπέρης): Παπαποστόλου, Θαλασσινός, Γιαννάκος, Χατζηγεωργίου, Παπαδόπουλος, Κλεπουσνιώτης, Δραγανίδης, Μπουτζάτζας, Λαμπαδίτης, Καμαρίδης, Ταχτατζίδης.

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Κεχαγιάς): Ίτσο, Θυμιάνης, Παπάζογλου (46' Μιχαήλ), Κρητικός, Δεληγιαννίδης, Φαζός, Ουνγιαλίδης (46' Μπάτζιος), Τ. Δημητριάδης, Γκινσάρι (46' Πλατέλλας), Ιμπραΐμι (46' Διαμαντόπουλος), Μονρόζ (46' Τσιλιγγίρης).