29/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 24 Νοεμβρίου 2021 - 19:17

Αγνόησαν ξανά τη νίκη Τρίκαλα και Ηρακλής

Λευκή ισοπαλία (0-0) στη θεσσαλική πόλη για ΑΟΤ και «Γηραιό» σε βαρύ αγωνιστικό χώρο

Δεν κερδίζουν, αλλά δεν χάνουν κιόλας…

Ο λόγος για τα Τρίκαλα και τον Ηρακλή που αναμετρήθηκαν το απόγευμα της Τετάρτης (24/11) στην έδρα του ΑΟΤ για την 4η «στροφή» του 1ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Σε έναν βαρύ από την κακοκαιρία αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της θεσσαλικής ομάδας το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα για τους Τρικαλινούς και τον «Γηραιό», με το οποίο οι μεν πρώτοι έφτασαν τους τρεις βαθμούς οι δε Θεσσαλονικείς τους τέσσερις καθώς τα Τρίκαλα έχουν ένα ματς λιγότερο. Αήττητες και ισόβαθμες στη 10η θέση οι δύο ομάδες, με Πανσερραϊκό (σ.σ. ηττήθηκε 2-0 από την ΑΕΛ) και Νίκη Βόλου (σ.σ. αγωνίζεται την Πέμπτη με την Αναγέννηση Καρδίτσας).

Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας ελέω του αγωνιστικού χώρου καθώς το ματς πήγε στη δύναμη και μάλλον ο Ηρακλής πρέπει να είναι περισσότερο ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα καθώς αγωνίστηκε για μία ώρα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κωστούλα.

Λίγες οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με την πρώτη από πλευράς Τρικάλων, όταν στο 19’ από εκτέλεση φάουλ του Νιάρου, ο Παρέδες έπιασε την κεφαλιά με τον Παλαβράκη να μπλοκάρει την μπάλα. Ένα λεπτό μετά και στην πρώτη επίθεση των «κυανολεύκων» ο Μασούρας έπιασε το μακρινό σουτ, όμως ο Σεντουριόν απέκρουσε την μπάλα.

Στο 35’ ο Ριζογιάννης με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 45’ ο Παλαβράκης μπλόκαρε εύκολα την μπάλα στο μακρινό σουτ του Σανδραβέλη. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τότσκα για τον Ηρακλή εκτέλεσε φάουλ, ο Χρούσελ πήρε την κεφαλιά, όμως αυτή πέρασε άουτ. Με τη συμπλήρωση 65 λεπτών αγώνα, ο Χειρίτραντας έκανε το σουτ όμως η μπάλα από την κόντρα πέρασε κόρνερ, ενώ στο 84’ ο Νιάρος βρήκε τον Κουσκουνά, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Βοηθοί: Λιόντος (Ηπείρου), Διαμαντής (Ηπείρου), 4ος: Μελτζανίδης (Ημαθίας)

ΤΡΙΚΑΛΑ (Χόρχε Αμπέντε): Σεντουριόν, Σανδραβέλης, Παρέδες, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Ρεκίν (54′ Πέλκας), Ελευθεριάδης, Νιάρος, Κουσκουνάς, Χειρίτραντας (72′ Νίζιτς).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Μανωλάκης, Κωστούλας, Αγγ. Παπαστεριανός, Πήλιος (64′ Ναπολιτάνο), Μασούρας (85′ Κάκκο), Τότσκα (64′ Τόμας), Βιτίνιο (36′ Χρούσελ), Μπαστακός (85′ Καρτσαμπάς), Μ. Παπαστεριανός.