20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2021 - 20:09

Ο Πανιώνιος τη νίκη, ο Πόρος τα δοκάρια

Με 2-0 επικράτησαν οι «κυανέρυθροι» κόντρα στους Ηρακλειώτες που στάθηκαν άτυχοι

Σημαντικής σημασίας νίκη στη μάχη της ανόδου στη Σούπερ Λίγκα 2 πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής (12/12) ο Πανιώνιος καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας του Α.Ο. Πόρου με 2-0 για την 7η αγωνιστική του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Βαγγέλη Σταυρακόπουλου με τη νίκη της αυτή έφτασε τους 14 βαθμούς και είναι στο -2 από τον πρωτοπόρο Άγιο Νικόλαο, ενώ ο Πόρος παρέμεινε στους 10 βαθμούς και την 5η θέση.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν την ουσία στην αναμέτρηση που είναι το γκολ το οποίο βρήκαν μόλις στην πρώτη τους ευκαιρία και αφού γλίτωσαν στο πρώτο ημίχρονο στα δύο δοκάρια που είχε η ομάδα του Ανδρέα Σκέντζου, έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα στο τελευταίο δεκάλεπτο «κλειδώνοντας» τους τρεις βαθμούς.

Με γκολ από τα… αποδυτήρια λοιπόν για τον Ιστορικό καθώς μόλις στο 1’ μετά από κόρνερ του Γροντή, ο Λιούμης έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Το γκολ αυτό αφύπνισε τους γηπεδούχους που δεν έδειξαν να επηρεάζονται και έτσι σε διάστημα δύο λεπτών είχαν δύο δοκάρια.

Αρχικά στο 21’ ο Πήλιος μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσάτσου έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στο 22’ ο Αριστεινίδης με νέα κεφαλιά, πάλι από εκτέλεση φάουλ του έμπειρου μέσου, σημάδεψε την κάθετη δοκό. Εν συνεχεία ο Πανιώνιος κράτησε σχετικά εύκολα το υπέρ του 0-1.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Νεοσμυρνιώτες έκαναν σωστή διαχείριση του ματς και στο 82’ έφτασαν στο δεύτερο τέρμα που τους έδωσε και τη νίκη. Συγκεκριμένα ο Γροντής με ωραία ατομική ενέργεια πάσαρε στον Μουντρίχα και ο τελευταίος με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 0-2, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Α.Ο. ΠΟΡΟΥ (Ανδρέας Σκέντζος): Ζαφείρης, Νάκας, Πανάγου, Παπαδομιχελάκης, Παγώνης, Αριστεινίδης (74’ Μπέλιτς), Αζίζι, Τσάτσος (62’ Ράπτης), Πήλιος (81’ Κουτσογιαννάκης), Στεφανάκης, Λούσι.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βαγγέλης Σταυρακόπουλος): Κραβαρίτης, Πάμψιας, Λιονέλλης (76’ Ζαχίρ Ντεμίρ), Ζούλιας, Κοντοές, Μπρέγκου (88’ Παπαδόπουλος), Σταματής (88’ Ξυγκούρος), Δρίτσας, Λιούμης (64’ Μίχος), Γροντής, Μουντρίχας.